Kredi Puanımı Nasıl Arttırabilirim?  

 

Günümüzde bankalar müşterilerinin kredi başvurularını değerlendirirken en fazla önemsedikleri konuların başında, müşterinin kredi puanı gelmektedir. Kredi notu da denilen bu puanın düşük olması çoğu kez müşteriler için paranın en lazım olduğu zamanda en büyük engel olarak karşılarına çıkmaktadır. Bu nedenle bankacılık işlemlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi puanımı nasıl arttırabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ederek bu sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 

Bankalar teknolojinin de imkanlarını kullanarak artık online olarak anına müşterilerinin kredi notunu öğrenebilmektedir. Bunda Kredi Takip Bürosunun büyük bir payı vardır. KKB, bankalar arasında müşterilerin bilgilerini ortak havuzda toplayarak adeta her müşterinin profilini çıkarmaktadır. KKB’nin verileri ışığında risk analizi yapan banka duruma göre müşteriye kredi onayı verir ya da vermez. Kredi notu düşük müşterilere de genellikle kredi onayı verilmemektedir. Peki kredi puanı nasıl yükselir?

 

Kredi sicil notunun yükseltilmesi birkaç yolla mümkündür. Her ne kadar sicil notu hızlı bir şekilde yükseltilemezse de yine de istikrarlı ve düzenli  işlemlerle kredi notu belli bir süre sonra iyi bir noktaya getirilebilir. Kredi notunun iyileştirilmesi için gereken adımlar:

 

Kredi puanınızı merak ediyorsanız, banka puan sorgulama yazımıza göz atmalısınız!

Kredi Kartı ve Kredi Borçlarınızı Zamanında Ödeyin

 

Kredi puanınızı en fazla düşmesine sebep olan faktörlerin başında bankalara olan kredilerinizin taksitlerini aksatmanızdır. Bunun yanında kullanmış olduğunuz kredi kartlarının ödemelerini de yapmamanız kredi notunuzun dip yapması için yeterli olacaktır. Tabi kredi notu nasıl ki hemen yükselmiyorsa aynı şekilde düşmesi de söz konusu değildir. Yukarıda saydığım kredi notunu düşüren faktörleri uzun süre olumsuz yönde devam ettirirseniz kredi notunuz düşecektir.

 

Bankaya ödenmemiş kredi ve kredi kartı taksit borcunuz varsa öncelikle bunu hemen kapatmalısınız. Bu borçlarınızı kapatmadan kredi notunuzun düzelmesi mümkün değildir. Bunun dışında bankaya varsa, kredili mevduat hesabınızdaki ödenmemiş borçları da günü geldiyse ödemelisiniz.

 

İcra Takipleri Kredi Notunuzu Düşürür!

 

Kredi notunuzun düşük olmasındaki önemli diğer faktörlerden icra takibini de önemsemelisiniz. Zaten hakkınızda bir icra takibi varsa, kredi notunuz çok iyi olsa bile yine size kredi verilmez. Ama unutmuş olduğunuz bir borç nedeni ile hakkınızda gıyabi icra takibi başlatılmış olabilir. Bu icra takibinden de uzun süre haberdar olmazsanız bu sefer kredi notunuzu da oldukça aşağı çekecektir. Bundan dolayı bağlı bulunduğunuz icra dairesine giderek, hakkınızda herhangi bir takibin olup olmadığını sorgulamalısınız. Bu şekilde, borcunuz olması durumunda geç kalmadan borcunu ödeyerek icradan kurtulursunuz ve kredi notunuzun da düşmesini engellemiş olursunuz.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir