Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar nezdinde nasıl biri olduğumuzu tanımlayan bir sistemdir. Bankalar, sizlerin ifadeleri ile değil de, belirlenmiş olan nota göre davranmaktadır. Kredi notu sicilinizin nasıl olduğunuz gösteren rakamsal uyarılardır. Günümüz de KKB tarafından belirlenen bu not ile bankalar tarafından nasıl biri olduğumuzu, ödemelerimizi nasıl yaptığımızı, hangi bankalar ile çalıştığımız hatta nerelere başvurduğumuzu bile gösteren rakamsal verilerdir. Bankalardan kredi alamayanların ve olumsuz sonuçlarla karşılaşanların en çok merak ettiği konu kredi notu nedir?

Kredi notu; bütün finansal bilgilerimizin ortak bir kuruluşta toplanması ve analizlerin yapılması ile belirlenen puanlardır. Bu puanlar finansal geçmişimizin de nasıl olduğu göstermektedir. Belli kademelerin belirlendiği bu puan cetveli ile bankalar tarafından değerlendirilmelerde kullanılmaktadır. Geçmiş dönemlerde kullanılmış olan krediler ve kredi kartlarının değerlendirilmesi sonucunda puanlama yapılmaktadır.

Günümüzde ödemelerini yaptığımız her faturanın krediler ve kredi kartlarının zamanında ödenmesi veya ödenmemesi anında KKB bürosuna düşmektedir. Bu ödemelerin durumlarına göre kredi notunuzda etkilenmektedir. Sadece kredi kartı veya kredi değil ödemediğiniz veya gününde ödediğiniz çekleriniz, senetleriniz de buraya bildirilmektedir. Ticari sicilinizi de etkilemeye yardımcı olmaktadır.

Yapacağınız ödemeleriniz sizlere artı olarak yansımaktadır. Fakat ödemeleri geciken her aidatlarınız ise eksi olarak yansımaktadır. İlerleyen dönemlerde bankalar ile çalışmanız halinde bu kredi notu sürekli olarak karşınıza çıkmaktadır. Eski dönemlerde olduğu gibi kefillerin veya bin bir türlü evrakların yerine şimdilerde kredi notuna bakılmaktadır. Kişinin finansal geçmişi sorgulanarak olumlu veya olumsuz cevaplar verilmektedir. Bankacılık sisteminin bu şekilde yapması ile kişileri puanlamaktadır. Geliriniz her ne olursa olsun kredi notunuz düşük olduğu zamanlar olumsuz cevaplar alabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmeniz veya düşürmeniz sizlerin elindedir. Ne kadar düzgün ödeme yapar iseniz notunuz o kadar yükselir.

Unutmayın ödemelerinizi yaparken çok dikkatli olmalı ve geciktirme yapmamalısınız. Yapacağınız her gecikmeli ödeme kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Bunun aksine yapacağınız her önden ödeme de sizin puanınızı bir o kadar artıracaktır. Yani kısaca özetleyecek olursak bankalara olan borçlarınızı hızlı ve erken ödemeniz her zaman yararınıza olacaktır.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir