Home / PRATİK BİLGİLER / Kredi Kartında 3d Güvenliği Nedir

Kredi Kartında 3d Güvenliği Nedir

Kredi Kartında 3d Güvenliği Nedir?

Kredi kartı tüm dünyada ve eş zamanlı olarak Türkiye’de kullanımı ve popülerliği artan bir ödeme aracı. Gelişen teknolojik gelişmelere de paralel olarak sürekli kendisini geliştiren kredi kartı hizmetleri, kullanıcılarına yeni opsiyonlar ve kolaylıklar sağlamak için sürekli bir yenileşme aktivasyonu içerisinde.

Ülkemiz kredi kartı kullanımı yönünden Avrupa’nın hatta dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Nakit para taşımanın zorluğu, kredi kartının ödeme ve taksit alternatiflerinin çokluğunun tüketiciye sunduğu kolaylıklar ve gerçekleşen bilişim alanındaki gelişmelerin gerek internet gerekse mobil cihazlarla kredi kartları arasında sağladığı entegrasyonun neticesinde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kredi kartına olan talep her geçen saniye artmakta. Türkiye’de 2015 yılı istatistiklerine göre 54,3 milyon kredi kartı kullanıcısı bulunuyor ve bu rakam Türkiye’yi kredi kartı kullanım miktarı bazında Avrupa’nın en çok kredi kartı kullanılan ikinci ülkesi konumuna taşıyor.

Gerek ülkemizde gerek tüm dünyada artan kredi kartı kullanım trendi aynı zamanda tüm tüketiciler ve kredi kartı kullanıcıları için büyük bir güvenlik sorunu da beraberinde getirmiştir. Gelişen teknolojik ve iletişimsel olanaklar, kredi kartı ile internet üzerinden bilgisayar veya mobil araçlar yoluyla yapılan alışverişlerde güvenlik önlemlerinin arttırılmasını ve internet dolandırıcılığı gibi olumsuz durumlara karşı güvenli çözümler üretilmesini zorunlu kılmıştır.

Kredi kartında 3d güvenliği nedir sorusunu cevaplamamız ve kredi kartı güvenliğinin önemi konusunu açıklamamız gerekirse, kredi kartında 3d güvenliği, tüketicilerin internet ortamında yaptıkları alışverişlerde üst düzey bir güvenlik gereksinimine tabi olmaları ve yasa dışı dolandırıcılık şebekelerine karşı bireysel kredi kartı online kullanıcısının güvenliğinin en üst düzeyde tutulması gereksiniminin sağlanması hizmeti sürecidir diyebiliriz.

Web siteleri üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, kart sahibinin hesap ve kişisel bilgi güvenliğini sağlamak üzere oluşturulan bu proses, kart sahibinin cep telefonuna, yapılan işlem sırasında bir güvenlik kodu gönderir. Bankanın oluşturduğu siber güvenlik seviyesi en yüksek seviyede olan banka kullanıcı ekranı üzerinden kişiye gönderilen kodun sisteme girilmesi sayesinde internet alışverişinin gerçekleştirilmesini sağlanır. Güvenlik düzeyi en üst seviyede olan bu sistem sayesinde, çalıntı kartlarla istenmeyen şahısların online alışveriş yapmasının önüne geçilebilir, mevcut kart ve kişilik bilgileriniz koruma altında alınır ve internet bankacılık hizmetinizi sizin dışında hiç kimse bilginiz dahilinde olmadan kullanamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir