Home / KARTLAR / Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi Kartı Yapılandırma

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere kredi kartı nasıl yapılandırılır ? Ödenmeyen kredi kartları ne olur? Ve kredi kartları hakkında bilmeniz gereken detayları paylaşacağım. Öncelikle kredi kartları hakkında kısaca bilgi vereyim.Bildiğiniz gibi hemen her banka müşterilerine banka kartı veriyor ve eğer müşterileri bir işe sahipse ve düzenli olarak çalışmaktaysa her ne kadar bazen istemeseniz bile evinize gelen kredi kartı ile karşılaşabiliyorsunuz. Kullanmak istemeseniz de bir gün onu açıp kullanmaya başladığınız o bu şekilde devam ediyor. Çoğu kişi kredi kartlarını düzgün bir şekilde kullanmadığı ve ödeyemediği için gecikmeye girmekte ve hep gecikmeden ödemektedir. Hal böyle olunca gecikmeye düşen kredi kartları da sizlerin kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Bazı kişiler bana kredi kartlarını ödemediğinde ne olacağına yönelik soru sormuşlar. Onlara da açıklamadım ama merak edenler varsa burada da paylaşmak istedim. öncelikle şunu belirtmek isterim ki kredi kartlarının kredi ürünlerinden hiç bir farkı yoktur. Yani bir kredi taksitinizi geciktirdiğiniz de başınıza ne gelecekse kredi kartınızı geciktirdiğiniz de de başınıza aynı şey gelecektir. Kredi kartınızın ekstresi çıktığında siz bu ekstreyi ödemek için bir hafta süreniz olacaktır. Bu süre içinde ödeme olmazsa kartınız bloke olacak ve kullanıma kapanacaktır. Ödeme yaptığınızda ise kullanıma açılacaktır. Fakat ödediğiniz miktar asgari veya tüm borcun tamamının %70 inden az ise kredi kartınız nakit çekime kapatılacaktır. Ve tüm borcunuzu ödeyene kadar kartınız nakit çekime kapatılacaktır. Eğer iki dönem birden gecikmeye girdiğinizde kartınız hem nakit çekime hemde kullanıma kapatılacak ve faiz işlemeye devam edeceği gibi kredi notunuzda olumsuz etkilenerek düşmeye devam edecektir.

Peki kredi kartı nasıl yapılandırılır?

Peki iki ayın sonunda ne olur diye merak ediyorsanız son ekstreniz yani üçüncü ödemediğiniz ekstrenizde çıktığında artık bu ekstreyi ödemelisiniz. Yoksa borcunuz takibe düşer ve icralık olursunuz. Ya da ödeyemeyecek seniz tüm borcunuzu yeniden yapılandırmak için bankanız ile görüşebilirsiniz.Bu görüşme sonrasında bankanız uygun faiz oranlarından 9 taksit vadeye kadar size taksitlendirme yapacaktır. Fakat bu borç bitene kadar kart kullanıma kapatılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir