Kredi Kartı Borç İtirazı  

 

Kredi kartı artık alışverişler için en çok kullanılan yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Artık herkesin elinde birden çok daha fazla aktif kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartlarının bu kadar çok kullanılması, müşteriler tarafında kartların ekstrelerinin takip edilmesini zorlaştırmaktadır. Artık günümüzde birçok kişi kredi kartları ile yapmış oldukları harcamalar için otomatik ödeme talimatı verdikleri için ne kadar bir borç ödediklerini pek fazla takip etmemektedirler. Ama bazı durumlarda kredi kartına çok fazla dönem borcu geldiği olmaktadır. Müşteriler de bu noktada  kredi kartı borç itirazı için hemen bankalar ile iletişime geçmek durumunda kalmaktadır.

Kredi kartına fazla ekstre geldiğinde ne yapılması gerekiyor? Bu hususta bankaların müşterileri itirazlarını kabul ettiğini ve ödemelerin kontrol edildiğini söyleyebiliriz. İtiraz edilen dönem borcu için geriye dönük alışverişler ve bu alışverişlerin taksitleri kontrol edildikten sonra çözüm bulunmuş olur.

Vatandaşlar bazı durumlarda yapmış oldukları alışverişleri unutmuş olabilirler. Bu durumda kredi kartına gelen ekstre elbette beklediğinde yüksek gelecektir. Yüksek gelen kredi kartı ekstresi sonrası ister sözlü olarak isterse yazılı olarak bankaya itiraz başvurusunda bulunabilir .

 

Kredi Kartı İtiraz Başvurusu Nereye Yapılır?

Kredi kartı itiraz başvurusu banka şubesine, banka genel müdürlüğüne ve banka müşteri hizmetlerine yapılabilir. Bunun için kendisine gelen kart borcu ile ilgili olarak öncelikle müşteri hizmetlerinin aranması daha doğru olacağını düşünüyoruz. Çünkü banka şubelerinin bazılarında müşterilerin geçmiş dönem borçları ile ilgili detaylara ulaşılamamaktadır. Bu nedenle banka şubesi öncesi müşteri hizmetlerini aramak hem daha kolay hem de daha yapıcı olacaktır.

Kredi kartı itirazı sonrası müşteri bundan tatmin olmazsa ve yapmadığı ödemeler ile ilgili kendisine borç çıkarıldığını düşünüyorsa buna banka  genel müdürlüğüne vereceği bir dilekçe ile itiraz edebilir. Banka genel müdürlüğü yapacağı inceleme sonrası müşteriye bilgi sunacaktır. Müşteri halen harcamayı kendisinin yapmadığını iddia ederse o zaman bağlı olduğu ilçe hakem heyetine ilk etapta başvuru yapabilir.

Genelde kredi kartlarının online harcamalarında sorunlar olduğu için bu gibi davalar mahkemeye intikal ettirilir. Mahkeme sürecinde kredi kartı ile yapılan alışverişin nerede, ne zaman yapıldığı ve bundan müşterinin haberinin olup olmadığı gibi tüm soruların cevapları bulunur. Bu noktadan sonra artık kimin ihmali varsa ödemede ona kalacaktır.

Yapılan kart harcaması bankanın güvenlik ihmali ile ilgili bir durumdan kaynaklanıyorsa o zaman bu ödemeyi banka yapacaktır. Ama müşterinin hatasından kaynaklı bir yanlış harcama varsa o zaman müşteri bu ödemeyi yapacaktır.

 

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir