Home / KREDİLER / Kredi Başvurusu Yaptım Kredi Alabilir miyim ?

Kredi Başvurusu Yaptım Kredi Alabilir miyim ?

Bankaların müşterilerine sunmuş oldukları birçok kredi imkanı vardır. Bunların belli başlı olanları; konut kredisi, ihtiyaç kredisi,eğitim kredisi, taşıt kredisidir. En sık kullanılan kredi çeşitlerine baktığımızda karşımıza konut ve ihtiyaç kredileri çıkmaktadır. Bu kredilerle ilgili ihtiyaç duyduğumuzda bankaya kredi başvurusunu yaparız. Banka da gelen başvuruyu belirli kriterler ışığında incelemeye alacaktır. Burada en önemli husus, BDDK’nın belirlemiş olduğu genel çerçevedir. Banka sizin gelir beyanınıza bakıp kredi geri ödeme konusunda zorluk yaşayıp yaşamayacağınızı tespit etmeye çalışacaktır. Bunun dışında belirlenen en önemli kriterlerden bir tanesi de sizin banka notunuzdur.Kredi notu kredi çekimlerinde en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bazı müşterilerin sürekli, kredi çekemiyorum şeklinde yakınmalarını asıl sebeplerinden bir tanesi de bu notlarının düşük olmasıdır.

Kredi başvurusu ile birlikte banka sizden gelir durumunuzu belirten maaş bordrosu da isteyecektir. Ayrıca SGK dökümü talep edilip, özel sektörde çalışıyorsanız, ne kadar süredir çalıştığınızı tespit etmeye çalışacaktır. Devlette çalışanlar için kredi işlemleri genellikle daha kolay olmaktadır. Devlet sektörü çalışanlarına genel anlamda iş güvencesi sunmuş olduğu için, bankalar da bundan dolayı devlet çalışanlarına kolaylık sağlamaktadır.

Banka sizden aldığı başvurunun onaylanması için banka genel müdürlüğünden cevap bekler. Eğer bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusu olumsuz cevaplandırılırsa bunu bazı nedenleri olabilir. Bu nedenleri tek tek sıralayacak olursak:

 

  • Daha önce çekmiş olduğunuz bazı banka kredilerini zamanında ödememeniz
  • Kredi kartı kullanıyorsanız, kart ödemelerini geciktirmeniz
  • Sadece bankacılık ile ilgili değil, devlete olan bir vergi borcu sebebi ile takibe düşmüş borçlarınızın olması
  • Bankaların kullanmış olduğu ortak havuzda belirlenen kredi notunuzun çok düşük olması
  • Gelir belgenizde beyan ettiğiniz tutarın kredi taksitlerini karşılayacak miktarda olmaması
  • Bu gibi nedenlerden dolayı bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurunuz onaylanmayabilir.

Yapmış olduğum kredi başvuruları olumsuz sonuçlanırsa kredi puanım daha da düşer mi?

  Birçok müşterinin henüz banka puanını hesaplamadan bankaya gidip, kredi başvurusunda bulunduğu bilinmektedir. Ama bankacılık konusunda değerlendirecek olursak bu yaklaşım doğru değildir. Banka müşterileri bankadan kredi talep etmeden, mutlaka banka puanlarını hesaplayıp öğrenmeleri gerekmektedir. Bu banka puanının belli aralıklarında bulunanlara kredi verilmemektedir. Eğer sizin de puanınız bu problemli aralıkta ise size de banka tarafında olumsuz yanıt gelecektir. Üstüne var olan puanınız daha da düşüp, sizin ilerleyen zamanlarda bankacılık işlemlerinizi daha da zor duruma sokacaktır. Bunun için internet bankacılığından ya da banka şubesine başvurarak banka puanınızı öğrenmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir