Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Hayalinizi kurduğunuz eve sahip olmak için yeterli nakitiniz yoksa sizlerde konut kredisi çekerek ev sahibi olabilirsiniz. Peki kredi çekerek ev almak isteyen bir kişinin yapması gerekenler nelerdir? Ev sahibi olmak isteyen bir kişi önce almak istediği evi belirleyip evi satan kişiden tapunun bir adet fotokopisini alması gerekir. Çünkü banka kişiden tapu fotokopisini istemektedir. Daha sonra bankaya giderek kredi başvurusu yapılır. Banka çalışanı kişiden alacağı evin tutarı, çekilecek kredi tutarı, evli olup olmadığı, kendisi ile beraber evde yaşayan ve çalışan kişi sayısı gibi bilgileri ister. Bu bilgiler sonrası kredi başvurusu onaya gönderilir.

Banka genel müdürlüğü ya da tahsis birimi kredi onaylarsa kişi bankaya ekspertiz ücretini öder ve banka evin değerlendirilmesi için bir ekspertiz şirketini yönlendirir. Gelen şirket elemanı gerekli incelemeleri yaparak hazırladığı raporu bankaya gönderir. Raporda eğer evin satışına ve bankanın ipotek koymasına engel olabilecek herhangi bir şerh yok ise ve ekspertiz değeri kişinin çekmek istediği kredi tutarı için yeterli ise banka satış ve ipotek işlemi için gerekli tüm evrakları hazırlar ve satış işlemi için tapudan randevu alınır. Tapuda satış işlemi için alıcı, satıcı ve aynı zamanda ipotek konacağından dolayı banka çalışanı ya da avukatı bulunması gerekir. Satış işlemi tamamlandıktan sonra banka kredi tutarını evi satan kişiye öder ve işlem tamamlanmış olur.

 

Bankanın kişiden talep edeceği, Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar ise şunlardır. Kişi ssk’lı çalışan ise iş yerinden alacağı onaylı maaş bordrosu ya da gelir yazısı ve bunlarla beraber evrakı onaylayan yetkilinin imza sirküsü örneği, tapu fotokopisi, ssk hizmet dökümü gerekir. Eğer krediye kefil olacak kişi varsa ondan da aynı evraklar istenmektedir. Kredi çekecek kişi eğer çalışan değil de bağkurlu yani işveren ise gelir belgesi yerine son 3 yıl gelir beyannamesi dökümü, ticaret sicil gazetesi evrakı, oda kayıt belgesi, kişinin imza sirküsü ya da beyanı, bağkur hizmet dökümü talep edilmektedir. Tüm bu evrakların dışında kişinin diğer banka borçlarının durumuna göre bankalar ödeme ya da borç kapatma dekontu da talep edebilmektedirler.

1 Yorum

  1. Pingback: Bankacı Cafe Almak İstediğim Ev İçin Yeterli Kredi Çıkmıyor   | Bankacı Cafe

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir