Home / KREDİ NOTU / KKB Puanı Ne Demektir? 

KKB Puanı Ne Demektir? 

Bankalar müşterilerin sicillerini daha rahat kontrol edebilmek için kendi aralarında kredi kayıt bürosu adı altında bir sicil takip mekanizması oluşturmuştur. Türkiye’deki bütün bankalar her bir müşterinin bütün bankacılık faaliyetleri ile ilgili bilgileri anlık olarak Kredi kayıt bürosuna online sistem üzerinden bildirmektedir. Kredi kayıt bürosu ise bu bilgileri toplayarak banka müşterisine bir risk puanı tanımlamaktadır. Bu makalemizde KKB Puanı ne demektir sorusuna cevap bulacağız. Ayrıntılar yazının devamında.

Müşteriye verilen kredi notu ismi verilen bu puanlamaya göre müşteriye kredi onayı verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir.  Önceki yıllarda bankalar arasında bu şekilde onlaine  bir  iletişim kanalı olmadığı için bir bankanın kara listesinde olan bir müşteriye başka bir banka rahatlıkla kredi vermekteydi. Bu da zamanla aynı kişinin birden fazla bankaya dolandırmasına neden olmaktaydı. Bankalar bu gibi olumsuz durumlar ortadan kaldırmak için bir araya gelerek kredi noktasında ortak bir istihbarat havuzu oluşturmuşlardır. İşte bu uygulamaya KKB  denilmektedir.

Kredi kayıt bürosu kendisine bilgileri ulaştırılan her bir banka müşterisine bir kredi notu tanımlar. Bu kredi notu 0 -1900 arasında değişen değerlere sahiptir. Kredi notu sıfıra yaklaştıkça kişinin banka sicil durumu kötüleşir.  Yine kişinin kredi notu 1900 bandına yaklaştıkça banka kredi sicil durumu olumlu yönde değişir.  Bankalar genelde kredi notu belli bir seviyenin altında olan kişilere kredi vermekten imtina ederler. Örneğin kredi notu 800’ün aşağısında olan kişilere birçok banka kredi onayı vermez.

Ama bunun tam tersi bir durum söz konusu olduğunda,  örnek olarak kişinin puanı 1700 civarı ise o zaman birçok banka bu kişiye hızlı bir şekilde kredi onayı verir.

 

Kredi Notunu Düşüren Ana Etkenler Nelerdir?

Vatandaşların kredi notunu belirleyen en önemli etkenler aşağıda listelenmiştir.

  1. Bankaya olan kredi borcunun zamanında ödenip ödenmediğine bakılmaktadır.
  2. Banka müşterisinin kullanmış olduğu kredi kartını taksitlerini aksatıp aksatmadığı kontrol edilmektedir.
  3. Banka müşterisinin üçüncü kişilere vermiş olduğu çek senet gibi evrakların karşılıksız çıkıp çıkmama durumu da kredi notunu doğrudan etkilemektedir.
  4. Kişilerin özellikle devlet dairelerine olan vergi borcunun ödememesi nedeniyle kişinin karşılaştığı icra takibi gibi durumlar kredi notunu düşürmektedir.

Bu sayılan etkenler çerçevesinde risk seviyesi belirlenir.

 

 Kredi Kayıt Bürosu Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi kayıt bürosu puanını  yükseltmek için öncelikle bankalarda bulunan ve gecikmeye düşmüş olan bütün borçların ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı kullanımına dikkat edilerek varsa gecikmeyi düşmüş taksitle ödenmesi ve gelecekteki kredi  kartı taksitlerinin aksatılmaması gerekmektedir.  Uzun bir süre bu şekilde bankacılık faaliyetlerine durumunda dikkat edilmesi durumunda kredi kayıt bürosunun tutmuş olduğu kredi notu seviyesi iyi bir noktaya gelecektir. Kredi kayıt bürosuna takip etmiş olduğu kredi notu yapılan yanlış bir bankacılık işlemi nedeniyle hızlı bir şekilde düşüş gösterirken,  maalesef ödemelerini daha sonra düzenli yapan kişilerin kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltmediğini görmekteyiz.

Özellikle bankacılık faaliyetlerindeki olumsuz işlemler nedeniyle kara listeye alınmış olan vatandaşların sicillerinin temizlenmesi için en az 5 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir Tabi bu süre zarfı içerisinde başta ihtiyaç kredisi olmak üzere diğer konut kredileri de dahil olmak üzere hiçbir şekilde bankadan kredi çekilemez. Bu da vatandaşın mağduriyetini arttırmaktadır. Kara listeye girmemek için bu noktada banka ödemelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

KKB puanı ve kara liste sicil durumu ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıda sorabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir