Home / PRATİK BİLGİLER / İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?

Geçmişten günümüze internet kullanımının insan hayatının her alanına girmesiyle birlikte bankalar da verdiği hizmetleri bu teknoloji üzerinden yaygınlaştırmaya başlamışlardır. Bu hizmet internet bankacılığı olarak adlandırılmaktadır. Peki, bu internet bankacılığı nedir? İnternet bankacılığı dendiğinde akla ilk gelen herhangi bir banka şubesinden yapılan işlemlerin internet aracılığıyla da yapıldığıdır. Bu kısmen doğru olsa da internet bankacılığının sağladığı hizmetler bir banka şubesine göre daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşir. Bu hizmetler içerisinde banka hesaplarının kontrolü, farklı hesaplara havale, eft, fatura ödemeleri gibi birçok işlem hızlıca gerçekleştirilebilir. Bunların yanı sıra internet bankacılığı aracılığıyla kredi başvurusu yapılabilir ve kredi kartı ekstreleri görüntülenip dönem borcu ödenebilir.

İnternet bankacılığı yedi gün yirmi dört saat çalışan bir banka şubesi gibi düşünülebilir. Bu sayede internete erişimi olan birçok insan şubeye gidip yapacağı işlemleri oturduğu yerden yapabilmektedir. Tabi internet bankacılığının sağladığı bunca kolaylığın yanı sıra insanları tedirgin eden bir husus ise internet üzerinden yapılan işlemlerin ne kadar güvenilir olduğudur. Birçok sistem açığının bulunduğu ve virüsün dolaştığı internet ortamına güvenmek ne kadar doğrudur? Bankalar internet bankacılığını kullanan müşterileri için çeşitli güvenlik yazılımlarıyla internet üzerinden yapılacak işlemleri güvence altına almaktadır. Bu yazılımlar sayesinde müşteri bilgileri korunarak herhangi bir bilgi sızıntısına izin verilmemektedir. Bankalar her ne kadar müşterilerini korumak için yazılımlar kullansa da internet bankacılığını kullanmak isteyenler de kendi önlemlerini almak durumundadırlar.

Eğer bilgisayar üzerinden internet bankacılığı hizmeti kullanılacaksa hem bilgisayarı hem de internet tarayıcısını koruyacak bir anti virüs programının bilgisayarda yüklü olması yapılacak işlemleri daha güvenilir hale getirecektir. Mobil cihazdan internet bankacılığı kullanılmak isteniyorsa yapılacak en doğru işlem; müşterisi olunan bankanın mobil cihazlar için geliştirmiş olduğu internet bankacılığının mobil cihazlar üzerinde kullanılmasını sağlayan diğer bir adıyla mobil bankacılık yazılımları kullanıcılar için en güvenli yöntem olacaktır.      Bu yazıda internet bankacılığının ne olduğu, sağladığı kolaylıklar ve internet bankacılığını daha güvenli kullanmak için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Sizler de bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek istiyor ve internet bankacılığını kullanmakta tereddüt yaşıyorsanız eğer bu tereddütlere son verip internet bankacılığının tadını çıkarmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir