Home / BANKA HİZMETLERİ / İban Numarası Sorgulama

İban Numarası Sorgulama

İban Numarası Sorgulama

Günümüzde finansal kurumlar olarak bankalar ilk sırada yer almaktadır. Bankalar kişi veya kurumlara ait fiziki para değerlerini muhafaza, değerlendirme ve talep durumunda kişi veya kurumlara sunma amacıyla kurulmuş olan şirketlerdir. Bankaların bu açıdan dünyanın her yerinde aynı amaç ve politikalarla hareket etmektedir. Bankalar kişi veya kurumlara hizmet sunarken birbirinden farklı algoritma sayı ve harf öğelerinden oluşan bir güvenlik sistemi ile hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerin en önemli parçası ise tüm dünyada işlevsel olan iban numarası gelmektedir.

İban numarası uluslararası standartlarda oluşturulmuş ve dünyanın neresinde olursanız olun ticari hizmetlerde kullanılacak olan en güvenli sistemdir. Bu standart harf ve sayı sistemi üzerinden bankalar kendisinden hizmet almak isteyenlere güven vermektedir. Bankaların kullanmış oldukları bu sayı sistematiği kişiden kişiye değişen karmaşık görünümlü ancak temelde tek bir hesap üzerinden işleyen bir özelliğe sahiptir.

Bir çok kişi iban numarasının uzunluğundan ve karmaşıklığından şikâyet etse de aslında bankaların bize özel sunduğu en güvenilir sistemdir. Para aktarma, para çekme gibi işlevlerin birçoğu hesap numarasından çok iban numarası aracılığı ile yapılmaktadır. Böylece banka hesap numarası, şube kodu gibi ayrı ayrı bilgi gerektirmeden sadece iban ile bu işlemleri halletmek mümkün. Peki, kendime ait iban numaramı nasıl öğrenebilirim gibi bir soru özellikle ibanı yeni yeni tanıyanların sorduğu bir soru olsa gerek. İban numaranızı öğrenmek için müşterisi olduğunu bankanın İnternet sayfasına girerek iban sorgulama menüsünden yapabilmek mümkün. Siz de müşterisi olduğunuz bankaya ait iban numaranızı öğrenmek için bankanın İnternet sayfasında mevcut olan bir kaç kısa bilgiyi girerek size ait iban numarasını anında öğrenebilirsiniz. İban numarası sadece kişiye özel sistemdir.

Tercih ettiğiniz bankanın iban numarasını öğrenmek için ilgili bankanın İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Siteye girdiğinizde hesaplama araçlarından  ya da sorgulama sayfasından iban no sorgulama sekmesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca şubelerden de iban numarası öğrenmek mümkün olabilecektir. İban numarası aldığınızda dikkat etmeniz gereken nokta alıcı adı ve soy adını doğru bir şekilde vermek çünkü hesap ve isim uyuşmazlığından gelen paralar iade olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir