Iban Nedir? Iban Hesaplama

Iban Nedir? Iban Hesaplama
Iban Nedir?

Hesaplar arası para transferlerinin daha güvenli bir hale gelmesi ve daha hızlı gerçekleşmesi için oluşturulan Iban numarası, Avrupa Birliği’nin düzenlemeleri çerçevesinde uygulamaya geçmiş ve bütün bankalar bu kural çerçevesinden işlem görmeye başlamışlardır. Avrupa çapında Türkiye’de dahil toplam 33 ülkede kullanılmaktadır.IBAN numarasının açılımı International Bank Account Number şeklindedir.

Iban’ın Avantajları Nelerdir?
Iban sayesinde her bankanın kendi düzenine göre oluşturduğu hesap numaraları belli uzunluklara ve belli başlı kurallara göre düzenlenmiş ve bankacılık işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılamaya başlanmıştır. Bankalar arasında yapılan para transferleri de bu şekilde hem daha güvenli hemde daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlandı.Hangi bankayı kullanıyor olursanız olun mutlaka bir IBAN numarasına sahip olursunuz. IBAN numaralarınızı öğrenmek için çalıştığınız bankanın internet sitesine girerek IBAN sorgulama linkine tıklayarak IBAN numaralarınızı öğrenebilirsiniz.

Iban Standardı Nedir?
IBAN Standardı, Iban numaralarını oluştururken izlenen prosedür bir başka deyimle kurallardır. Bu kurallara göre IBAN numarası en fazla 34 basamaktan oluşmaktadır ve her bir basamağın kod yapısı farklıdır.

Iban numarasında sırasıyla:
-İlk iki hane ülke kodu,
-3. ve 4. hane kontrol basamakları,
-5. – 9. Basamaklar arası Banka Kodu,
– 10. Basamak Rezerv Alanı
Geri kalanı da hesap no alanı olarak geçmektedir.

IBAN Numarası Nasıl Yazılır?
Iban numarası nasıl yazılır? doğru yazım şekli nasıldır ?  Örnek olarak gösterecek olursak  ıban numarasının yazımı şu şekildedir.  TR560006100000012990022302

Bir başka şekli ile her basamak dörder dörder şekilde gösterilebilir.

TR56 0006 1000 0001 2990 0223 02 şeklinde.

 

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir