Hsbc Swift Kodu Sorgulama

Hsbc Swift Kodu Sorgulama

Society for Worldwide İnterbank Financial Telecommunucation ya da daha çok bilinen ve kullanılan ismiyle swift dünyadaki bütün bankalar arasında elektronik fon transferini ortak bir standarda bağlayan uluslararası sistemin adıdır. Swift sisteminde Bank İdentifier Codes ya da kısaca BIC sayesinde banka tanımlama kodları ile her bankayı bulunduğu ülke ve hatta şehir/şube bazında kodlamaktadır.

Swift kodu bankayı belirten 8 ve ya 11 haneli rakam ve/veya harflerden oluşan bir koddur. Bankacılık sisteminde tüm dünya üzerinde swift kodlarının standart bir şablonu vardır. Swift kodunun ilk 4 karakteri bankanın kendi kodunu, sonraki 2 karakter ülke kodunu (örneğin Türkiye için bu TR harflerinden ibarettir), bunu takip eden 2 karakter yerel kodu (ancak bu kısım bazı ülkelerde 3 haneden oluşabilmektedir), son 3 karakter ise şube kodunu temsil etmektedir. Örnek vermek gerekirse ülkemizde faaliyet gösteren HSBC bankasının swift kodu HSBCTRIX şeklindedir. Bunun gibi HSBC swift kodu sorgulama ve diğer tüm bankalara ait swift kodu sorgulama işlemlerini sitemizden kolayca yapabilirsiniz.

Swift sayesinde yurt dışına para transferlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Yurt dışına döviz transferi yapabilmek için öncelikle döviz transferi yapılacak döviz hesabınızı, işleme ait ücretin alınacağı Türk Lirası hesabınızı, transferin gerçekleşeceği bankanın bulunduğu ülkeyi ve bu bankanın ilk 3 harfini ayrıca da transferin yapılmasını istediğiniz şubenin bulunduğu şehrin ilk 3 harfini bilmeniz gereklidir. Oysa ki tüm bu bilgiler yerine eğer transferin yapılacağı bankanın swift kodunu bilmeniz halinde sadece bu swift kodu sayesinde para transferinizi kolayca ve zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. Swift işleminizi saat 17.00 dan önce gerçekleştirmeniz halinde para transferi ilk iş günü içerisinde, saat 17.00’ dan sonra yapmanız halinde ise para transferiniz 3 iş günü içerisinde ilgili banka hesabına ulaşmaktadır.

Eğer yurt dışına para gönderme konusunda sıkıntı çekiyorsanız sadece bankanızdan Eft şeklinde değilde başka yollar ile de para gönderme yada para alma işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun en yaygın olarak kullanılan uygulamalarından bir tanesi de Western Union’dur. Western Union ile dilediğiniz Ülkeye para gönderebilir ve para alabilirsiniz. Western Union uygulamasında sadece Dolat ve Euro vardır fakat dilediğiniz para diliminden çeviri yapabilirsiniz.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir