Home / HABERLER / Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Aracı kurumlar ve son yıllarda bankalarında aracılık ettiği yatırım araçlarından bir tanesi olan hisse senetleri sayesinde sizlerde güzel yatırımlar yapabilirsiniz. Sermaye şirketlerinin ortaklarına paylarını ve ortaklıklarını belgelendirmek için verdikleri kıymetli evraklara Hisse Senedi denir. Bir şirketin hisse senedi çıkarabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alması gerekir. Hisse senedi çıkarabilme iznine sahip şirketler, anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlardır. Hisse senetlerinin bir yatırım aracı olarak değerlenebilmesi için borsaya kote edilmesi gerekir ve kote edilen hisse senedinden getiri ve kazanç elde edilebilir. Bu yazımızda sizin için Hisse Senedi nedir? ve Hisse Senedi sayesinde nasıl para kazanabilirsiniz anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Hisse Senedi Nedir hep birlikte göz atalım.

Hisse Senedi Nedir?

 Hisse Senetleri sahiplerine bazı haklar sağlarlar,

Temettü Hakkı: Hisse senedinin ait olduğu şirket kar ettiği takdirde, hisse senedi sahibi bu kardan hissesi oranında pay alacaktır. Yani bir diğer deyişle temettü hakkı kar payı demektir. Fakat şirketin karından yasal olarak ayrılması gereken miktar ayrılmadığı sürece ortaklar temettülerini alamazlar.

Rüçhan Hakkı: Şirketin sermaye artırımına gitmesi durumunda ortakların paylarını alması hakkıdır.

Yönetime Katılma ve Oy Hakkı: Hisse senedi sahipleri sahip oldukları pay oranında, şirket yönetim kurulu seçimlerinde seçmen ve aday olarak yönetime katılma hakkına sahiptir.

Bilgi Alma Hakkı: Hisse senedi sahibi olarak pay sahibi olan kişiler, her zaman şirket hakkında bilgi alma hakkına sahiptir.

Sır Saklama Sorumluluğu: Hisse senedi sahipleri, her zaman için şirketin sırlarını saklamak mecburiyetindedir ve açıklama yapmamalıdır.

Taahhütleri Yerine Getirme Sorumluluğu: Hisse senedi sahibi, şirket kuruluşu esnasında ve sermaye artırımı yapıldığı sırada taahhüt ettiği miktarı, taahhüt ettiği zamanda ödemek zorundadır.

Sözleşme Şartlarına Uyma Zorunluluğu: Hisse senedi sahibi, ortaklık sözleşmesinde bulunan ve imzalamış olduğu tüm kurallara uymak zorundadır.

Hisse senedinin üzerinde olması gerekenler, Şirket unvanı, yetkili imzalar, Şirketin esas sermaye miktarı, Şirketin tescil tarihi, senedin türü ve hisse senedinin nominal değeridir. Sizlerde hisse senedi alarak kazanmaya başlamak için kendinize bir deneme hesabı açtırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir