Home / HABERLER / Hesap İşletim Ücreti Tarih Oluyor

Hesap İşletim Ücreti Tarih Oluyor

Hesap İşletim Ücreti Tarih Oluyor
Bankalar tarafından yıllardan beri alınan ücretlerden bir tanesi olan ve bir çok kişinin bu yüzden hesap kapatmalarına sebep olan uygulama nihayet tarih oluyor. Zaten bazı bankalar hesap işletim ücreti almayı bırakmıştı fakat çıkan yeni kanun gereği hiç bir banka artık hesap işletim ücreti tahsil edemeyecek. İşte haberin detayları…

Danıştay İdari Dava Daireleri, “Hesap İşletim Ücreti” adı altında alınan ve banka hesabı olanların karşılaştığı bu istenmeyen durumların önüne geçmek için bu yürütmeyi durdurdu. Bundan sonra süreç nasıl işleyecek bankalar hesap işletim ücreti alabilecek mi?

Tüketicilerin çok rahatsız olduğu ve belkide bu yüzden banka hesaplarından uzak durmalarına sebep olan durumlardan bir tanesi olan hesap işletim ücretleri hakkında yapılan bu son gelişmeler ile bakalım bankalar bu uygulamayı durduracak mı yoksa başka isim altında almaya devam mı edecek.

Danıştay’dan konu ile gelen karar ile Tüketici Sorunları Derneği’nin (TÜSODER) açtığı dava sonuçlandı ve Danıştay yürütmeyi durdurdu. Danıştay İdari Dava Daireleri, TÜSODER’in açtığı davada, “Açıklanan nedenlerle, davacının itirazının kısmen kabulü ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. maddesinde öngörülen koşullar oluştuğundan, davaya konu yönetmeliğin 13. maddesinin 1. Fıkrası ve Ek-1 listesinde bulunan ‘2.1 Hesap İşletim Ücreti’ yönünden yürütmesinin durdurulmasına” karar verdi.

TÜSODER Genel Başkan Vekili Avukat Rıdvan Yıldız; “Danıştay İdari Dava Daireleri yaptığımız itirazı haklı görerek bankaların aldığı hesap işletim ücretinin haksız olduğu değerlendirmesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar ile birlikte bankaların artık tüketicilerden hesap işletim ücreti alamayacağı ve bu yönetmeliğe dayanarak tahsil ettiği bedellerin dayanaksız kaldığı anlamına geliyor. Bankalar artık Danıştay’ın nihai kararına kadar tüketicilerden hesap işletim ücreti tahsil edemeyecekleri gibi tahsil ettikleri hesap işletim ücretlerini iade etme yükümlülüğü altındadır.  Hesap işletim ücretinden bankaların bir yılda elde ettiği yaklaşık gelir 10 milyar TL civarında olup, bu kararla bankaların haksız elde ettiği büyük bir mablağa dur denmiş oldu. “ diye konuştu.

Yıldız’a göre; maaş hesabı, emekli aylığı, öğrenci harcı ödemesi gibi yasal zorunluluk nedeniyle açılmış hesaplara hesap işletim ücreti yansıtılması, tüketici mecburiyetini kötüye kullanarak haksız kazanç anlamına geliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir