Hayvancılık Kredisi

 

Son yıllarda özellikle hükümetin desteklemiş olduğu alanların başında hayvancılık gelmektedir. Bu konuda hükümet bir devlet politikası geliştirdi. Bu politika gereği; artık evlerde birkaç hayvan yetiştirme usulü terk edilip, yerine bir kişinin yerleşim merkezinden uzak bir noktada açacağı besihane aracılığı ile yüzlerce hatta binlerce hayvana bakması öngörülmektedir. Bu şekilde ülke olarak hayvancılık konusunda bir kurumsal kimlik kazanılacaktır. Bilinçli hayvanlığın önü açılıp üretimde devamlılık ve verimlilik gerçekleştirilecektir. Tabi bu gibi yatırımlar sermaye ile olur. Bunun için hükümetin de teşvik etmiş olduğu bazı hayvancılık kredileri kampanyaları son sürat devam etmektedir.

Siz de halihazırda hayvancılık yapıyor; ama besihanenizi büyütmek istiyor, ya da yeni bir iş alanı olarak hayvancılığa girmek istiyorsanız o zaman bankaların bu konuda vatandaşa sunmuş olduğu kredileri incelemeniz gerekmektedir. Her bankanın vermiş olduğu kredi miktarı ve faiz oranı farklıdır. Bazı bankalar özellikle de Ziraat Bankası, hayvancılık kredisinde çiftçiye oldukça yardımcı olmaktadır. Hayvancılık kredisi çekmek istiyorsanız öncelikle bu işe birkaç hayvan alarak gireyim diye düşünemezsiniz. Çünkü banka birkaç hayvan için kredi vermez. büyük baş hayvancılık yapacaksınız bu en az 10 kadar olmalı ki banka size kredi versin. Ya da küçük baş ise 50-100 arası olmalıdır. Çünkü banka sizden yüksek üretim ve organize bir çaba istemektedir. Birkaç hayvan aldığınızda bu ve bütün zamanınızı bu işe ayırdığınızda, buradan kazanacağınız para ile geçiminizi mi sağlayacaksınız yoksa bankaya olan borcunuzu mu ödeyeceksiniz? Banka bu hesaplayacaktır elbette. Bu yüzden sizden bu işi profesyonel bir çaba ile yapmanızı bekleyecektir.

Örnek olarak Ziraat Bankası’nın hayvancılık kredisi verme koşulu olarak şart koymuş olduğu hayvan alım sayısı:

 

  • Büyük baş için 10 adet
  • Damızlık düve için 50 adet
  • Küçük baş için 50-100 adet koyun
  • Küçük baş için 50 -100 adet keçi
  • 10 bin adet et pilici
  • 7500 yumurta tavuğu
  • 2500 kaz,ördek,bıldırcın

 

Yukarıda belirtilen sayılarda hayvan almanız durumunda ancak size kredi verilebilir. Daha düşük hayvan alımlarında, hayvancılık kredinizin çıkmaması muhtemeldir.

 

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları:

 

Kredi faiz oranları sürekli değişmekle beraber, bazı bankaların vatandaşa sunmuş olduğu hayvancılık kredisi kampanyalarından bahsetmekte fayda vardır.

 

KOSGEB hayvancılık kredisi vermez. Bunun yerine hayvanlar için oluşturacağınız besi alanının inşası için kredi verir. Ve bunu Halk Bank kanalı ile gerçekleştirir. Faizleri de çok düşüktür. Ve genelde ilk iki yıl geri ödemesizdir. Fakat bunun için en az 32 saatlik bir kurs programına dahil olmanız gerekmektedir

 

Ziraat Bankası, hayvancılık kredilerinde en makul faiz oranını veren bankaların başında gelmektedir. Ziraat bankası bazı krediler için, ziraat odasına kayıt şartı isterken bazıları için istemez.

Bankalardan alına kredilerinin amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı da, bankalar tarafından değişik tarihlerde kontrol edilir. Yaptığınız işin verimliliği sorgulanır. Çünkü hayvancılık kredisi faiz oranları diğer kredi faiz oranlarından çok daha düşüktür. Bu tür bir suistimal halinde gereken işlemler yapılacaktır.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir