Havale Nedir?

Havale, paranın elektronik transfer edilmesidir. Bir banka için banka transferi durumunda, hiçbir fiili nakit değiştirilmez ancak ilgili hesaplarda elektronik dengeler buna göre ayarlanır. Bu, her iki hesap sahiplerinin kimlikleri olduğunun doğrulanması gibi, para transferi için çok güvenli bir yoldur.

Havale, kredi kartı bakiyesi transferleri, kişisel hesap yönetimi gibi bankacılık işlemleri için çok popüler bir yöntem haline gelmiştir. Örneğin satış noktasında ve ATM kartı alımlarında, bir çek hesabı ve ya bir tasarruf hesabına para havalesi gibi. Bu transferler müşteriye genelde ücretsiz olarak sunulsa da bazı durumlarda ücret talep edilmektedir. Bazen bu sabit bir ücret ve diğer durumlarda transfer edilen toplam fonların yüzde oranına dayanmaktadır. Kredi kartı bakiyeleri transfer edildiğinde ise bankalar bu transfer için işlem ücreti talep eder.

Western Union gibi şirketler bir alternatiftir. Havale yöntemini anonim olarak sunar. Transfer edilen tutar dakikalar içinde dünyanın başka bir ucundan çekilebilmektedir. Havale günümüzde aynı bankalar arasından yapılan para transferleridir. A bankasından A bankasına gönderilen tutar anında karşı tarafa yansır. İş günü saatleri içinde olun ya da olmayın para gönderilen hesaba eklenecektir. EFT yapılmasında ise durum başkadır. EFT A bankasından B banaksına yapılan para transferidir. Hafta sonu ya da EFT saatinden sonra bu işlem ilk iş gününde yapılmak üzere kaydedilir. Bankaların belirledikleri işlem saatleri vardır. Bu saatler stabil olarak 16-30 ile 17-00 arasındadır. Bu saatlerden sonra belli bir zamanda daha EFT saatini esneten bankalar vardır. Lakin bu bankalar bu işlemler için alınacak olan komisyonu ve işletim ücretini arttırırlar. Günümüzde internet üzerinde kullanılan kartlar mevcuttur. Bunlara örnek olarak Paypal hesapları verilebilir. Burada e-mail üzerinden havale yapılmaktadır. İşlem anında karşı tarafta ki Paypal kullanıcısının hesabına yansımaktır. Havale konusunda bankalar üzerine yapılan bir çok çalışma mevcuttur. EFT’ye nazaran havale insanlar arasında sıkça tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise saatlerde kısıtlama olmamasındandır. İnternet üzerinden yapılan tüm işlemlerin insan hayatını kolaylaştırdığı tartışılamaz bir gerçektir. Bu enden havale insanlar için son derece önemli bir araçtır.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir