Home / EFT-HAVALE / Havale Nedir Nasıl Yapılır?

Havale Nedir Nasıl Yapılır?

Hemen hemen hepimiz bir şekilde bankalar arasıyla para göndeririz. Uzaktaki bir akrabamıza, tanıdığımıza veya alışveriş yapıp alışveriş yaptığımız firmaya para göndermemiz gerekebilir. Bu işlemi yaparken de çoğu zaman havale kullanırız.  Peki nedir bu havale nasıl yapılır ? Bunun için sizleri havale nedir nasıl yapılır adlı makalemize bekliyoruz

Havale aynı banka müşterilerinin birbirlerine para gönderebilmesi demektir.  Yani aynı bankadaki bir hesaptan yine aynı bankadaki başka bir hesaba para aktarımı işlemidir.  Örneğin Ziraat Bankası müşterisi iseniz ve Ziraat hesabınızdan bir başka kişiye para göndereceksiniz.  Havale yapabilmeniz için parayı gönderdiğiniz hesap da Ziraat bankası hesabı olmalıdır.

Havale işlemlerini bankaların İnternet siteleri üzerinden İnternet bankacılığını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefonlarınıza kuracağınız bankaların mobil bankacılık uygulamaları ile gerçekleştirebilir,  ATM’lerden kolaylıkla havale yapabilirsiniz.  Ben bu işlemleri yapamam diyorsanız da son olarak bankanıza giderek havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işlemini iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Birincisi para göndereceğiniz kişinin hesap numarası ile ikincisi ise IBAN numarası ile gerçekleştirebilirsiniz. Hesap numarası ile havale işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını, hesabının bağlı olduğu şubenin kodunu,  alıcının adını soyadını ve göndereceğiniz tutarı girmeniz yeterlidir.  IBAN numarası ile havale yapmak istiyorsanız da havale yapacağınız hesabın 26 haneden oluşan IBAN numarasını ve göndereceğiniz tutarı girmeniz yeterlidir.  Sonrasında havale yapacağınız kişinin ad ve soyadının baş harfleri ekranda gözükecek ve onayınıza sunulacaktır.  İşlemi onayladığınız takdirde havale işlemi gerçekleşmiş olacak ve para hemen gönderdiğiniz hesaba aktarılmış olacaktır.

Havale işlemlerini bir çok bankada 24 saat boyunca gerçekleştirebilmeniz mümkündür.  Havale ücretleri ise bankadan bankaya değişmekle birlikte ATM,  İnternet bankacılığı,  mobil bankacılık veya şubeden yapılan havaleye göre değişmektedir.  Ve aynı zamanda bazı bankalarda havale ettiğiniz tutara ve mesafeye göre de havale ücretleri değişebilmektedir.

Özellikle son günlerde mobil uygulamalarında çok ön plana çıkması ve bu uygulamalara yönelik olarak oluşturulan uygulamalar ile yapılan işlemlerde havale ve Eft işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Şubelerden bir havale işlemi bugünün şartlarında minimum 20 TL’ye yapılırken bu işlem ATM’lerde 3 TL’den mobil uygulamalardan ise ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir