Halkbank Kredi Notu Öğrenme

Halkbank Kredi Notu Öğrenme

Öncelikle kredi notunun tanımına dair bilgi edinmek sizler için yararlı olacaktır. Kredi notu sizlerin bankalar veya başka finanslar kuruluşlar ile bugüne kadar yapmış olduğunuz bütün işlemlerin analiz edilip ortaya çıkartılan rakamsal bir değeridir. Bu alacağınız kredi notu sizin bundan sonra bankalar ve finanslar kuruluşlarla yapacağınız işlemler için adeta bir referans olacaktır. Kuruluşlar bu not sayesinde sizlerle yeni bir iş yapmanın ne kadar riskli olabileceğine kanaat getirebilecek ve de kendileri açısından güvenilir müşteriyi bulacaklardır. İşe bizler yani müşteriler tarafından bakacak olursak da kredi notumuz ne kadar iyi bir derecede olursa bundan sonraki mali işlerimizde bir destek aradığımızda bankalarla anlaşma yapabilmemiz çok daha kolay olacaktır.

 

Verilen kredi notları 0 ile 1900 arasında yer almaktadır. Kategorize edecek olursak;0-799 çok riskli, 800-1299 orta riskli, 1300-1499 az riskli, 1500-1699 iyi derece, 1700-1900 çok iyi derece olarak adlandırılır. Kredi notları analiz edilirken çeşitli verilerden yararlanılmaktadır. Bunlar ise; bu zamana kadar kullandığımız krediler ve kredi kartlarının yaptığımız ödemeleri, şu andaki mali borç durumlarımız, yeni kredi taleplerimiz, kredi kullanım aralığımız ve yoğunluğumuz. Bunlar arasından en fazla dikkat edilen hususlar şu ana kadarki yaptığımız ödemelerin yapılma ve gecikme durumu ayrıca başvuru yapıldığı tarihteki borç durumumuz denebilir. Bundan dolayı yüksek kredi notuna sahip olmak istiyorsak bu hususlara dikkat etmek bizler açısından yararlı olacaktır.

 

Söylediğimiz gibi kredi notu çok önemli fakat bu kredi notunu nasıl hesaplayacağımızı bilmiyor olabiliriz. Ülkemizde kredi notlarını sadece Findeks kuruluşu belirler. Örnek verecek olursak bankaların; Halkbank kredi notu öğrenme gibi bir departmanları mevcut değildir. Bankalara böyle bir yetki verilmemesinin sebebi ise kredi notu analizi yapmak için gerekli olan verilerin ellerinde olmamasıdır. Yalnız kredi notunu Halk Bank aracılığı ile sadece kredi başvuru esnasında öğrenebilirsiniz. KKB sorgunuz da ne kadar borcunuz olduğu ve ödeme yapma gücünüz yer alacaktır. Eğer kredi notunuz kredi verilebilir seviye de ise kolaylıkla gelir belgenize göre kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Kredi notunuz çok düşükse bu durumda kredi alamayabilirsiniz. Kredi notunuzu nasıl artırabileceğinizi öğrenmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir