Ev Kredisi Alabilmek İçin Ekspertiz Değerlendirmesi

Ev Kredisi Alabilmek İçin Ekspertiz Değerlendirmesi

Konut sahibi olmak isteyenler nakit ihtiyaçları yetmediği zamanlarda beğendikleri evi alabilmek için kredi çekmek zorunda kalabilirler. Sizlerde konut hayalleriniz gerçek olsun kendinize ait bir eviniz olsun istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden beğendiğiniz evin değerini ve ne kadar kredi çıkabileceğini öğrenin.

Konu kredileri özellikle parası ev almaya yetmeyen ama 10 yıl para biriktirmek zorunda kalmayan kira ödemek yerine  kredi taksiti öderim diye düşünenler için güzel bir fırsat bence. Kirada olduğunuz sürece kendinize bir ev almanız çok zor olacaktır. Belki kredi altına girerek 10 yıl borç ödeyeceksiniz ama en azından 10 yıl sonra kendinize ait bir eviniz olacak ve çocuklarınıza bırakacağınız da bir mirasınız olacak. O yüzden bana kira mı konut kredisi mi diye soranlara tabi ki konut kredisini önermekteyim. Bu yüzden sizlere faydalı olması için bu yazımızda ev almak isteyen ve bunu konut kredisi çekerek almayı düşünenler için ekspertiz değerlendirmesi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ev kredisi için ekspertiz raporu nasıl hazırlanıyor?

Konut kredisi alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey alacağınız konutun imarlı olması ve konut kredisi çekmeye uygun olmasıdır. Tabi ki evi sırf konut kredisi içinde almamak gerekiyor evi beğendiğinizde zaten dilediğiniz gibi kredi alabileceksiniz. İyi bir ekspertiz bulup size güzel bir fiyat çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda sizi en iyi emlakçılar yönlendirecektir. Bankalar siz ilk gittiğinizde evin değerine değilde sizin gelirinize ve kredi notunuza dikkat etmektedirler. O yüzden alacağınız evin bedeli ne kadar yüksek olursa olsun aylık kazancınız taksitleri karşılayabilir olması gerekmektedir.

Ekspertiz Ev Değerlendirirken Neleri Hesaba Katıyor?

Eğer bankaya gittiğiniz tüm detaylar tamamsa ve kredi çekmeniz de bir engel yoksa, alacağınız konutun değerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunun içinde size ekspertiz gerekli olacaktır. Bazı bankalar kendi anlaşmalı oldukları Ekspertizleri sizin evinize göndermekte ve değer biçmesini istemektedirler. Çıkan bu bedelin %75 i kadar kredi alabileceksiniz. Tabi ki Ekspertizler de evinizi incelerken bazı detayları göz önünde bulundurur örneğin evin inşaat olup olmadığı ya da oturmaya hazır halde olması, çevresi, şehri, yaşı gibi bir çok etmen değerinde etkili olmaktadır.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir