Home / PİYASALAR / Döviz Kuru Politikası Nedir?

Döviz Kuru Politikası Nedir?

Döviz Kuru Politikası Nedir?

Genel geçer bir tanım yapmak gerekirse yabancı ülke paralarına veya para benzerleri araçların hepsine döviz denir. Döviz piyasası dünyanın en eski ve iş yükü fazla olan piyasalarından biridir. Başlıca sebebi ise ülkelerin sürekli başka ülkelerle ticari anlamda iletişimde olmasıdır. Para birimleri farklı olan iki ayrı ülkenin ticaretinin sonucunda bu piyasanın ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu piyasada yapılan değişim, döviz kuru olarak bilinir.

 

Döviz kurları sayesinde yapılan işlemler uluslararası ticareti geliştirmiş, iletişimlerini artırmıştır. Daha önceden kullanılan takas yöntemindeki sorunları da gidermiştir. Döviz piyasasının sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayan bu piyasaya katılan araçlar bulunur. Bunlardan bazıları; bankalar, uluslararası ticaret yapanlar, merkez bankları, kambistler ve simsarlar diyebiliriz.

 

Döviz piyasasının işlemindeki temel dinamit ise döviz kurudur. Eğer ki yabancı para kendi para birimi cinsinden yazılmışsa buna dolaysız kotasyon denir. (1 $ = 1,250 TL) Fakat kendi paramız yabancı cinsinden yazılmışsa buna dolaylı kotasyon denir. (1 TL = 1/1,250 $) Eğer ki döviz kuru yükselirse ülkenin parasının değeri düşer. Döviz kuru düşerse de ülke parası değerlenmiş demektir.

 

Devletler yıllardır döviz kuru politikası nedir? Nasıl politikalar izlenmelidir gibi çeşitli sorulara cevap aramaktadır. Bu zamana kullanmaya değer görülen birkaç tane politika vardır. Bunlardan bir tanesi sabit kur politikasıdır. Bu politikada devlet kendi parasını, yabancı devletlerin parasının kendi seçtiği bir seviyesine sabitler. Bu politikanın en önemli avantajı piyasada yer alan kişilerin geleceği görmesine yardımcı olmasıdır. Bir başka politika ise esnek kur politikasıdır. Bu politikada kur kendi haline bırakılmasa da piyasa güçlerinin arz, taleplerine bırakılmış ve buna göre her gün belirlenmektedir. Dalgalanmaları sık yaşadığı için bu kura esnek kur denir. Bu politika başta ülkemiz olmak üzere birçok ülkede kullanılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir