Çalışmayana Kredi Verilir Mi?  

Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmayan bir kişi bankaya kredi için başvuru yaptığında kredi onayı alabilir mi? Banka nezdinde geliri olmayan bir müşteri olarak görülen bu kişilerin bankalardan kredi almaları oldukça güçtü. Ama bazı şartların yerine getirilmesi ile bu kişiler özellikle de özel sermayeli bankalardan kredi alabilmeleri mümkün olabilmektedir. Bugünkü makalemizi “Çalışmayana kredi verilir mi?” sorusu üzerine kaleme aldık. Siz de bu durumda iseniz ve bankalardan kredi çekmek istiyorsanız bu yazımızı okuyarak en kolay kredi çekme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

 

Bankaların en iyi gelir elde ettikleri işlemlerin başında kişilere vermiş oldukları kredilerden kazandıkları faizler gelmektedir. Bankalar diğer birçok kalemden kazanç elde edebilirler. Ama kredi faizlerinden çok iyi bir gelir elde ettiklerini biliyoruz. Durum bu şekilde olunca birçok banka ne koşulda olursa olsun müşterilerine kredi verme taraftarı olmaktadır. Sadece BDDK’nın ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde kredi veremediği olmaktadır. Diğer türlü bütün bankalar kendi bünyesinde her isteyen vatandaşa kredi vermek isterler.

 

Bankalar geliri olmayan ya da herhangi bir yerde çalışmayan kişilerin kredi başvurularını da değerlendirmeye alırlar. Yani banka temsilcisi bu kredi taleplerini hemen geri çevirmez. Çünkü bazı vatandaşların kredi çekme konusunda bazı seçenekleri olabilir. Bunların başında teminat gösterme ya da kefil göstermek gelmektedir.

 

Vatandaşlar geliri olmadığı halde bankanın talep etmesi durumunda bankaya kefil götürebilir. Eğer kefilin kredi notu oldukça iyiyse, bu kişinin kefilliği sonucunda geliri olmayan vatandaşa da belli limitlere kadar kredi verilme durumu vardır. Bankalar kredi verirken baktıkları en önemli unsur, bu kredinin geri ödemesinin nasıl yapılacağıdır. Eğer kişinin risk durumu çok yüksekse bu kişiye kredi verilmeye pek yanaşılmaz.

 

Kişinin borcunu ödeyemediği durumlarda banka bu borcun tahsili için kişiye ait olana taşınır ve taşınmaz mallara yönelir. Ya da kişinin göstermiş olduğu kefilden bu parayı tahsil etmeye çalışır. Bankaya kredi için başvuran kişinin hem geliri yok hem de kefil ya da ipotek gösteremediyse buna zaten kredi çıkma olasılığı iyice düşmüş olur.

 

Kredi Notu Kredi Onayı İçin Önemlidir

 

Kredi notu da kişilerin kredi taleplerinin olumlu ya da olumsuz cevaplanması için oldukça önemlidir. Kişi bankaya kredi için başvuru yaptığı anda herhangi bir yerde çalışmıyor olabilir. yakın bir geçmişe kadar başka bir yerde çalışmış ve bu çalıştığı zaman diliminde yapmış olduğu iyi seviyedeki bankacılık işlemlerinden dolayı kredi notu da hayli yükselmiş de olabilir. Bu kişi her ne kadar o anda işsiz olsa bile, banka nezdinde bir güven endeksi var ve bu endeks yüksektir. Bu tür kişilerin bankalar ile olan diyalogları sağlıklı ise ve referans konusunda bazı kişileri gösterebilecekse bunlara kredi verilmesi biraz daha kolaylaşır.

 

Banklar ile geçmişte yapılan işlemler de kredi onay sürecinizi olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Eğer daha önce yapmış olduğunuz bankacılık işlemlerinizde sorun yaşamadıysanız, ödemelerinizi de zamanında yaptıysanız o halde banka size kredi konusunda yardımcı olacaktır. Çünkü bankaların kredi onayı verirken baktıkları en önemli etken kişinin risk durumdur.

 

 

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir