Borsa Nedir, Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa Nedir, Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa, sebebi tam olarak bilinmemekle beraber sürekli bir oyun olarak görülmekte, kısa zamanda aniden zengin olmanın yolu ve yöntemi olarak anılmaktadır. Oysa borsa günümüzün en popüler yatırım araçlarından biridir. Başka bir tabirle borsa, bir kenara attığımız yatırımları orta ve uzun vadede daha değerli hale getirmek ve artırmak için kullanılan bir yatırım yöntemdir. Borsa hisse senedi gibi değerli varlıkların ve pamuk, petrol ve altın gibi benzeri emtia ve materyallerin her türlü alınıp satıldığı ve fiyatlamalarının yapıldığı piyasalardan oluşmaktadır.Sizlerde yatırımlarınızı bu alanlarda yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Bin bir zorlularla ve uzun süreler boyunca bir köşeye atılarak toparlayabildiğimiz birikimlerimizi daha da artırmak istediğimiz de ilk aklıma gelen enstrümanlardan biridir borsa. Evet, ama borsaya nasıl gireriz, yol ve yöntemleri nelerdir?

Borsada yatırımcı olabilmenin iki türlü yolu vardır. Bunlardan birincisi bankalar aracılığı ile borsaya girmektir. Yapmamız gereken iş çok basit olup herhangi bir banka şubesine giderek yatırım hesabı açtırmaktır.

İkinci yöntem ise aracı kurumlar vasıtası ile borsaya girmektir. Burada yapılması gereken şey de aşağı yukarı aynı olup aracı bir kurumla anlaşma yaparak yatırımlarımızı kurum bünyesinde açtırdığımız yatırım hesabı ile takip etmektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, aracı kurumun iyice araştırılarak özenle seçilmesi gerektiğidir. Aracı firma rüştünü ispat etmiş ve piyasada bilinen güvenilir bir firma olmalıdır. Bu tip araştırmalar Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üzerinden yapılabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz her iki halde de sonuç bizi aynı yere götürmekte ve sonuçta bizi bir yatırım hesabı sahibi yapmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Teknoloji çağının gelişmesi ile artık neredeyse her işimizi İnternet üzerinden yapmaktayız. Bu durum bizlere hem zaman hem de para kazandırmaktadır. Borsa da bu işlerden biri durumundadır. Borsanın yapısı itibarı ile de anlık olarak takip edilmesi gerektiğinden her iki yolla da açtırdığımız yatırım hesabımızı mutlak suretle interaktif olarak takip etmeli, borsada ki anlık değişimlere en kısa sürede tepki verebilmeliyiz.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir