BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) Nedir?

1990 senesi içerisinde kamusal ve özel nitelikteki 13 banka kuruluşunun katılımı ile kurulmuş olan BKM yani Bankalar Arası Kart Merkezi; ödeme düzenekleri zarfında, likit para kullanımına gerek duyulmadan para transferi gerçekleştirilmesine olanak tanıyan platformun kurulumunu, yenilenmesi ve geliştirilmesi amaçları doğrultusunda faaliyet sürdürmektedir.

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM)’nin belirlenmiş olan görev tanımı içerisinde yer almakta olan görev nitelikleri;  banka ve kredi kartlarının kullanım zarflarında gerçekleştirilmesi gereklilik teşkil etmekte olan standart prosedürsel işlemlerin sürdülümü, bankalar arasında gerçekleşmekte olan işlemleri yürütmek ve yurtdışı banka kurumları iletişim gerçekleştirebilmektir. Özetlemek gereklilik gösterirse; bankalar arsında gerçekleştirilimi sürdürülmekte olan tüm olağan işlemlerin tek elden denetlenerek, güvenli ve düşük maliyetli olarak sonlandırılmasını sağlamak; BKM ( Bankalar Arası Kart Merkezi)’nin görev tanımını nitelikleri içerisinde yer alıyor diyebilmek mümkün.

BKM Ekspres Nedir?

İnternet aracılığı ile gerçekleştirilmekte olan alışverişler sırasında kullanıcıların sistem üzerine kart bilgileri girmesine gerek duyulmadan, şifre gibi bilgilerini herhangi bir kurum ile paylaşmalarına ihtiyaç duyulmadan ödeme yapabilmesine olanak tanıyan; pratik, hızlı, ücretsiz ve son derece güvenli bir sistemdir.

BKM Ekspres’in Avantajları Nelerdir?

  • Bankalar Arası Kart Merkezi tarafından sunulmakta olan Ekspres sistemi son derece güvenli bir sistemdir. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişlerde kart numaranızı, son kullanım tarihini, cvc numarasını ya da şifrenizi girmeniz gerek duyulmaz.
  • E-ticaret ülkemizde henüz yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Dolayısıyla bu tür sitelerden alışveriş yaparken kart güvenliğiniz konusunda endişe duymanız oldukça doğaldır. Fakat BKM Ekspres sistemi ile bu tür endişeler pasifize edilir.
  • Hızlı ve pratik bir uygulama olması sebebiyle oldukça minimal zaman zarflarında ödeme gerçekleştirebilmeniz mümkün.
  • Kredi ya da banka kartınızı BKM Ekspres sistemine tanıtıp, kaydettikten sonra; kartlarınız yanınızda taşımadan ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kullanıcılar için oldukça avantajlı bir sistem olan BKM Ekspres’in kullanımı ücretsizdir.
  • Sistemin anlaşmalı olduğu iş yerleri ve kurumların sunmakta oldukları fırsat ve kampanya ürünlerinden faydalanabilme olanağına sahip olursunuz.
  • Sistem üzerine kayıtlı olan 13 banka arasında para transferi gerçekleştirebilmeniz de mümkün.
  • Sisteme erişim mobil cihazlar üzerinden de sağlanabilmektedir.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir