Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, kullanıcılar için oluşturulmuş ve hayatı daha kolaylaştırmak adına başlatılmış bir çalışma sonrasında dünyanın neresinde olursanız olun sevdiklerinize ve iş yaptığınız kişilere kolaylıkla para gönderebileceğiniz ödeme yapabileceğiniz sanal bir ödeme türüdür. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretimine kısaca madencilik adı verilmektedir. Bitcoin madenciliği zahmetli bir iş olarak bilinmektedir. Bitcoin üretimi yüksek donanım özelliğine sahip bilgisayarlar tarafından madencilik adı altında üretim yapmaktadır. Bitcoin satıcıları başka kişilere belirli bir ücret ile bitcoin transferi yapmaktadır. Bitcoin transferlerini kayıt altında tutan bir ağ bulunmaktadır. Bu ağ belirli bir zaman diliminde oluşan bütün işlemleri kayıt altına alıp bir liste oluşturur ve bu liste’ye “blok” adı verilmiştir. Bitcoin madencileri sağladıkları işlem gücü ile burada yapılan işlemleri onaylayarak bunları blok adı verilen listeler halinde kayıt etmektedir.

Bitcoin madencileri tarafından onaylanan kayıtlar ve bloklar halinde oluşturulan kayıtların oluşturduğu listeye blok zinciri adı verilir. Madenciler blokları oluşturmak için bu işi iyi bilen yazılımcılar ile çalışarak birbirleriyle rekabete girmektedir. Blok özeti çıkaran biri 25 bitcoin gibi bir ödüle layık görülmektedir. Ayrıca blok zincirleri ne zaman güncellenir ise ağda bulunan herkes bundan haberdar olur.

Bu tarz ödüller genellikle madencileri teşvik etmek amacıyla verilmektedir. Bitcoin madenciliği yapan kişiler bu işi gerçekten kazanmak için yapıyorsa veya zevkine uğraşıyorsa bu iş daha da zevkli bir hal alabilir. Bitocin madenciliği ilk zamanlarda bilgisayar donanımlarından sadece cpu kullanarak madencilik yapmaktaydı. Ancak daha sonra değişen karar ile bilgisayar donanımının ekran kartı ile yapılmaya başlanmıştır. Bu şekilde yapılan bitcoin madenciliği diğer cpu işlemine göre 100 kata kadar hızlı olabilmektedir. Bu işi sıkı bir şekilde yapmak isteyenler için tasarlanmış madencilik donanımları satın alabilirsiniz. Sadece madencilik için özel tasarlanan sistemler işinizi büyük ölçüde basit hale getirir. Bu işin acemiliği ile bitcoin madenciliğine girecek olanlar ister kendi başına isterlerse de madencilik havuzu denilen sistem ile başkalarının yardımıyla bu işi yapabilirler.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir