Home / BANKA HİZMETLERİ / Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Ekonomik faaliyetleri büyük bir oranı bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de aktif iş gücünü elinde bulunduran belli bir yaş aralığındaki insanlar tarafından yapılmaktadır. Bu yaş aralığı birçok ülkede değişiklik gösterse de Türkiye’de 20-60 yaş aralığı şeklinde ifade edilebilir. Bu yaştan sonra kişiler, ya devlet bünyesindeki emeklilik sistemine entegre edilir ya da bireysel emeklilik sistemine entegre edilerek iş gücünden muaf tutulurlar. Emeklilik sisteminin son zamanlarda parlayan yıldızı olan bireysel emeklilik sistemi nedir? Nasıl bireysel emekliliğe dahil olunur?

Bireysel emeklilik sistemi; kişilerin faal olarak iş hayatında para kazandıkları dönemlerde, belirli bir emeklilik sistemi havuzuna her ay belli miktarda ödeme yapmak kaydı ile, emekliliklerinde yaşam standartlarının daha iyi noktaya gelmelerini sağlamaya yönelik bir koruyucu bir emeklilik sistemidir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Bireysel emeklilik sisteminde birçok firma ya da banka faaliyet göstermektedir. Bankalar özellikle son yıllarda bu uygulamadan çok yüksek miktarlarda sıcak para akışı sağladıkları için, mümkün olduğunca çok müşterisini bu sisteme entegre etmeye çalışmaktadır. Bu sistemden yararlanmak isteyen kişiler, uygun görmüş olduğu bir banka şubesine giderek ya da bireysel emeklilik sistemi üzerinde faaliyet gösteren acentelere başvurarak bu sistemin bir parçası haline gelebilir. Bunun için ister kredi kartı ile ister her ay havale&eft şeklinde ödemeler yapılabilmektedir.

 

Yapılacak ödeme miktarları, acente ya da banka ile yapmış olduğunuz sözleşmeye göre değişmektedir. Bir müşteri 100 TL ödeme yaparken, başka bir müşteri 500 TL ödeyebilmektedir. Bu yapılan ödeme miktarları, emekli olunduğunda geri ödemlerin de fazla ya da az olmasını belirleyecektir.

Banka ya da emeklilik acentesinin size sunmuş olduğu koşulları içeren sözleşmeyi imzalamanız, emeklilik sistemine dahil olmanız için yeterli olacaktır.

 

Bireysel Emeklilik Yaptırılmalı mıdır?

Bireysel emeklilik sistemi, her durumda vatandaşın lehine olan bir birikim sistemi olarak da kabul edilen ve emeklilikte rahat bir yaşam avantajı sunan bir koruyucu güvenlik sistemi olarak tanımlanabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle bireysel emeklilik sitemine dahil olunması olumlu görülmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 5 Mükemmel Sebep

  1. Standardı yüksek bir emekli dönem avantajı: Devletin sağlamış olduğu emeklilik sistemleri ya da özel olarak iş yerinizde ödemiş olduğunuz bağ-kur başta olmak üzere emeklilik döneminde alacağınız geri dönüş maaşları sizin maddi giderlerinizi karşılamaktan çok uzak olabilmektedir. Büyüyen çocuklarınızın masraflarına ek, azalan maaşınız emeklilik süresinde moralinizi bozabilecek en büyük sorun olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun için gelirinizin iyi olduğu yaş aralığında,bireysel emeklilik sistemine giriş yaparak, emeklilik döneminize çok rahat bir koşulda  sürdürebilirsiniz. Bunun için bireysel emeklilik sisteminde 10 sene kalıp, yaş şartını sağlamanız yeterli olacaktır.

 

  1. Devletin Büyük Katkısı: Devlet vatandaşlarının refah seviyelerini düşündüğü için, onları birikim yapmaya sevk edecek önlemler aldığı gibi, bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi birçok uygulamada teşvik edici bazı kararlar alabilmektedir. Bireysel emeklilikte devlet her üyeye %25 katkı ücreti ödemektedir. Yani siz 10 yıl boyunca sistemde kalmanız durumunda, devlet size geri ödeme yapıldığında %25 ek ödeme yapmaktadır. Bu da bireysel emeklilik sistemine dahil olmak için bulunamaz bir fırsattır.

 

  1. Şirketler arasında emeklilik hakkının transfer edilebilmesi: Bireysel emeklilik sisteminde dahil olduğunuz şirket ya da banka ile 10 yıl boyunca çalışmak zorunda değilsiniz. Bir başka kuruluşun size daha cazip şartlarda teklif sunması durumunda, emeklilik sisteminizi transfer etme hakkına sahip olabilirsiniz.

 

  1. Devletin Denetleme Yapması ve Şirketlerin Güven Vermesi: Bireysel emeklilik sistemi üzerinde faaliyet gösteren şirket ya da bankalar, Hazine Müsteşarlığı tarafından rutin olarak kontrol edilmekte ve gereken tedbirler alınmaktadır. Devlet kontrolünün olması, birikimlerinizin güven ortamında tutulmasını sağlaması açısından önemlidir.

 

  1. Esnek Ödeme Koşulları ve Gelire Göre Emeklilik Hakkı: Bireysel emeklilik siteminde en önemli avantajlardan bir tanesi, kişinin istediği miktarda prim ödeyebilme şansının olmasıdır. Bazı kişiler gelirlerine göre düşük ödeme yapabilirken, bazıları da yüksek primler ödeyebilmektedir. Örneğin bir kişi 150 TL ödeyerek, emeklilik zamanında bu orana göre maaş alabilecekken, başka biri 500 TL ödeyerek yine emeklilik döneminde yüksek limitten maaş alabilmektedir. Bu da kişilere gelire göre emeklilik avantajı sunmaktadır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir