Bankalardan Fon Alımı Nasıl Yapılır?

Bankalardan Fon Alımı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizler için fon ile ilgili detayları ve bankalar aracılığı ile nasıl fon alım satım işlemleri yapılır bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle yatırım fonu nedir ona göz atalım.

Yatırım fonu yetkili kuruluşlarca, katılanlarsa sağladığı katılım belgesi karşılığında yatırım sahiplerinden toplanan kaynakların, çeşitli sermaye piyasası araçlarına dağıtılarak değerlendirilmesini sağlayan işlemlerin tümüne denir.

Peki ülkemizde bu durum nasıl ? Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alarak bankalar, aracı kurumlar, sigorta şirketleri ve emekli ve yardım sandıkları yatırım fonu kurmaktadırlar. Biz bu yazımızda ise bankaların sattığın fonlar ile ilgili bilgilere göz atacağız.

Bankalar fon alım satımlarında en çok tercih edilen kuruluşlardan bir tanesidir. Bunun nedeni de bankaların ülkemizde bir güvene sahip olmuş ve paraların değerlendiği en iyi kurumlar olmuşlardır. Özellikle kamu bankaları özel bankalara oranla en çok tercih edilen yatırım bankalarındandır.

Bankaların tercih edilmesinde ki bir başka sebepte her an her yerde fon alım satım işlemlerinin yapılabilir olması. Tercih ettiğiniz bankanız üzerinden açacağınız internet bankacılığı ve telefon bankacılığı sayesinde evlerinizde bilgisayarlarınızda hatta cep telefonlarınızdan bile online olarak fon alım satım işlemlerini yapabileceksiniz.

Peki bankalardan fon alabilmek için ne yapmalı?

Bankalar aracılığı ile fon alım satım işlemleri yapabilmek için öncelikle bir vadesiz hesap açtırmalısınız bu açtırmış olduğunuz hesabı yatırım hesabına bağlayarak bu hesabınıza yatırmış olduğunuz paranızdan dilediğiniz gibi fon alım satım işlemlerini yapabilirsiniz. Hatta bazı bankalarda kredi kartınız ile de fon alımı yapabilirsiniz.

Şube Aracılığı İle Fon Alımı
Şubenize gittiğinizde gişelerden yada müşteri temsilcilerinizden hesabınızda bakiye varsa onu kullanarak yada yeni yatıracağınız bakiye ile dilediğiniz gibi esnek ve riskli yada sabit fonlardan alabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Fon Alımı
Dilerseniz şubeye gittiğiniz kendinize internet bankacılığı açtırabilir ve internet kanalı yolu ile de bu işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile fon alım satımı yapabilmek için müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra alım satım sekmesinden yatırım hesabını seçin ve fon alımını seçtikten sonra A tipi veya B tipi nasıl bir fon alacağınızı seçin.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir