Bankacı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Bankacı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Çağımızın meslek grubu içerisinde yer alan bankacılık, özveri ve sabır gerektiren görevler arasında yer almaktadır. Bankacılık mesleğinde görev almak isteyen adayların belirlenen kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir. Tüm bankalar yıl içerisinde ihtiyaç doğrultusun da eleman alımı ilanı vererek başvuruları değerlendirmektedir.

Nasıl bankacı olunur?

Denildiğinde bankacılık görevinde yer alabilmek için gerekli şartlara sahip olmak ve başvuru sürecinde belirlenen tarih aralığında başvuruyu yapmak gerekmektedir. Gerek Devlet Bankaları gerekse de özel bankaların aradığı kriterler birbirine yakındır. Bankacı olabilmek için bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olmak ya da İİBF bölümlerinden olan İktisat, İşletme, Maliye, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi gibi ilgili lisans ya da meslek yüksekokulu bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Belirlenen bölümlerden mezun olan adayların bankanın açmış olduğu sınava başvuru yaparak gerek yazılı gerekse de test usulü sınavına katılarak belirlenen baraj puanını aşması gerekmektedir. Sonrasında ilgili banka yazılı sınavda başarı sağlayan adayların listesini yayınlayarak mülakata tabi tutmaktadır.

Gerekli sağlık ve güvenlik soruşturmasından geçen adaylar sıralamada sağladıkları başarı ölçüsünde bankanın belirlediği istihdam içerisinde yerini almaktadırlar. Bu anlamda bankanın sınavında başarı sağlayan adaylar şubelerde ve ihtiyaç doğrultusunda müdürlüklerde görev almaktadırlar. Bankalar çeşitli alanlarda personel alımı gerçekleştirmektedir. Bunların arasında gişe görevlisi, servis görevlisi, uzman yardımcısı, iç kontrolör ve müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlara eleman alımı yapmaktadır. Tüm bu birimlerde ortak olan yanlardan biri ağırlıklı olarak İİBF mezunları ve Bankacılık ve Sigortacılık yüksek okulu mezunu olanların tercih edilmesidir.

Bankacılık sınavları arasında en zor olanı Müfettiş Yardımcılığı sınavıdır. Bu pozisyona alım yapılırken yabancı dilin son derece iyi olması ve dil sınav sonucunun da bulunması gerekmektedir. Bu pozisyon ciddi olarak çalışma yapılarak başvurulması gereken sınavlar arasında yer almaktadır. Sınavda başarı sağlandığında mülakat aşamasında ciddi bir duruş sergilenmesi gerekmektedir.

Özetleyecek olursak;
Hangi bölümü okumuş olursanız olun bu bankacı olmanıza engel olmayacaktır. Bakacılık ve Finans okumanız sadece size mülakat aşamasında artı bir özellik olabilir. Onun dışında diğer bölümlerinde şansı vardır. Bankacı olabilmek için bankaların sınav duyurularını takip edin ve her sınava girmeye çalışın. sınavı kazanırsanız mülakat aşamasından sonra geçerseniz eğitim aldıktan sonra bankacı olarak göreve başlayabilirsiniz.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir