Home / BANKALAR / Banka Güvenlik Personeli  ve  Görevleri

Banka Güvenlik Personeli  ve  Görevleri

Günümüzde bankalarla işi olmayan vatandaş yok denecek kadar azdır.Hepimiz az ya da çok bankacılık işlemi yapıyoruz.Kimimiz şubeye uğramıyor internet bankacılığını kullanıyor.Kimimiz de teknolojiye mesafeli durduğumuzdan faturalarımızı bile şubeye gidip ödüyoruz. Bankalar bütün bu  müşterilerinin paralarını sanal ve gerçek ortamlarda korumakla mükelleftir.Sanal ortamdaki dolandırıcılığı önlemek için bankalar uzman bilişimciler çalıştırmak zorunda.Fakat şubelerdeki güvenliği sağlamak için özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç var.

Ülkemizde kamu sermayeli ve özel sermayeli olmak üzere toplam 46 banka bulunmaktadır.Bu bankaların yurt içindeki şubelerini de hesaba katacak olursak yaklaşık 10 bin civarında kurumun varlığından söz edilebilir.Her banka şubesinde en az bir güvenlik görevlisinin çalıştığını varsayarsak asgari 10 bin kişinin çalıştığı bir işkolundan bahsediyoruz.

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir?

Banka Özel Güvenlik Görevlileri her bankada görev alan beli silahlı giyimi düzgün kişiler olarak göze çarpıyor.Bankaların her biri özel güvenlik görevlisi çalıştırmak zorundadır.Bu hem kendi bankalarının güvenliği için gerekli hem de yasal bir zorunluluktur.Bankalar önceden kendi tercih ettikleri güvenlik elemanlarını işe alırken günümüzde ise özel güvenlik şirketleriyle anlaşarak güvenlik elemanı ihitiyaçlarını karşılamaktadırlar.İster banka sınavlarıyla işe alınmış olsun isterse özel güvenlik şirketi elemanı olsun banka özel güvenlik görevlilerinin bazı sorumlulukları vardır.

Özel güvenlik elemanları genellikle lise mezunları arasından seçilmektedir.Okuma yazması iyi ve asgari derecede de olsa bilgisayar bilgisine sahip kişiler bu iş için tercih edilmektedir.Ayrıca yetkili bir kurstan Silahlı Güvenlik Görevlisi Belgesini almaya hak kazanmış olmalıdır.Diksiyonu düzgün ve insanlarla iletişimi iyi olan kişiler bu yönde tercih edilen kişilerdendir.

Banka Özel Güvenlik Görevlisinin İş Tanımı Nedir?

Özel  güvenlik görevlisinin görevi sadece bankanın güvenliğini sağlamak değildir.Bu sadece onun en önemli vazifelerinden biridir.Banka müdürleri özel güvenlik görevlilerine her türlü vazifeyi verebilirler.

Banka resmi sözleşmelerinde banka personelinin her birinin görev tanımı bellidir.Örneğin; bankamatikten para çekemeyen bir müşteriye normalde bu konu hakkında bilgisi olan bir personel yardım etmelidir.Fakat gişe memurlarının yoğunluğu çok fazla olduğundan genelde bu tür vazifeler de güvenlikçilere kalmaktadır.Çünkü onlar genelde boş durarlar ve müdürler de onları bu şekilde verimli kullanmaya çalışırlar.

Banka görevlisi “bu benim vazifem değil yapmıyorum” deme lüksüne sahip değildir.Sonuçta özel sektör çalışanı olduğu için banka müdürleri kolaylıkla bu kişilerin işine son verebilir.Her ne kadar kağıt üzerinde güvenliğin dışındaki işleri yapmak zorunda değilse de şube içi uyumun sağlanması adına bu görevleri  eksiksiz yerine getirmek zorundadır.

Banka Güvenlik Görevlisinin Yapacağı İşler

Şubeye giren müşteriyi ilk karşılayan, sevk ve idaresini yapan kişidir.

-Numaratörden numara almaya çalışan müşterilere yardımcı olur.

-Bankamatikte sorun yaşayan müşteriye yardımcı olur.

-Bankadaki güvenlik tehditlerine karşı uyanık olmalıdır.

-Gişe memurlarının evraklarını başkalarına götürmek.

Bütün bu görevleri eksiksiz yapan, özverili ve güleryüzlü çalışmayı prensip edinen güvenlik görevlileri uzun yıllar bu görevi idame ettirebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir