Banka Faiz Oranları Düştü

Bankaların müşterilerine kullandırdıkları kredi ve kredi kartlarından almış oldukları faiz oranları ve bunlara uygulanan yönetmelikler BDDK tarafından belirlenen standartlara uygun olmak zorundadır. BDDK tarafından belirlenen kredi kartlarına ve kredilere uygulanacak gecikme faizi ve alışveriş faizi gibi faiz oranları bankadan bankaya küçük değişiklikler gösterse de genel olarak arada çok uçurum rakamlar yoktur.

Bankalar tarafından sunulan her kredinin kullanış amacına ve vade uzunluğuna göre faiz oranı değişir. Özellikle de konut kredilerinde hem miktarın yüksek olması hem de taksit sayılarının uzun olması nedeniyle faiz oranı çok fazla olan bir kredi türüdür. Kullanılan kredilerin faizlerini azaltmak ve mümkün olduğunca en aza indirmek için kullanılan kredilerde vadeler kısa tutulmalı mümkünse ara ödemeli kredi sözleşmeleri yapılmalıdır.

Ara ödemelerle önemli oranlarda borç azaldığı için aylık olarak kalan borç üzerinden hesaplanan faiz azalacak ve buda daha az faiz ödemenize neden olacaktır. Özel sektörde hizmet veren bankalarda faiz oranlarında pek fazla değişiklik görülmezken devlet bankalarının faiz oranları çok daha farklı ve özel sektöre istinaden daha düşüktür.

Ayrıca devlet bankasında uygulanan prosedür ve yönetmelikler özel sektör bankalarına göre daha müşteriyi korumaya yönelik ve müşterinin cebine daha fazla yarar sağlar niteliktedir. Örneğin özel sektörde hizmet veren bir bankada ihtiyaç kredisini aylık %1.20 faiz oranıyla alırken bir devlet bankasında aynı kredi türünü aylık %0.85-90 aralığında faiz oranıyla kullanabilirsiniz.

Bu örnekte de açıkça görüleceği üzere faiz oranları bankadan bankaya değiştiği gibi özel sektör ve devlet sektörü diye de değişiklik göstermekte bu nedenle kredi kullanılmak istendiğinde bu farklara dikkat edilmelidir. Sonuç olarak kredinin ödemesini siz sağlayacaksınız ve cebinizden daha az para çıkararak az faiz ödemeniz mümkündür.

Yapılan son güncellemeler ile birlikte banka faiz oranlarında düşme yaşanmaya başlandı. Konut kredileri 0,90 lara kadar düşerken tüketici kredileri de 1.20 lere kadar düşmektedir. Bu oranların yanı sıra aylık vadelerde yeni düzenlemeler ile birlikte tüketici kredilerinde 48 aya kadar uzatılmıştır. Ayrıca kredi kartlarında da 12 aya varan taksitler yapılmaktadır.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir