Home / PRATİK BİLGİLER / Altın Ayarı Nedir?

Altın Ayarı Nedir?

Altın Ayarı Nedir?

Altın ayarı olarak ifade edilen, altının saflık derecesidir. Altın madeni kimyada Au ile simgelenen parlak sarı renkte olan, oldukça yumuşak olan bir kimyasal elementtir. Oldukça ışıltılı, ilk çağlardan beri insanların dikkatini çekmiş, oldukça değerli ve gösterişli bir madendir. Havadan ve sudan etkilenmeyen oldukça kararlı bir yapıya sahiptir. Saf halde bulunduğu zaman oldukça yumuşak bir haldedir. Bu yüzden oldukça kolay bir şekilde işlenebilir ve şekil alabilir.

24 ayar altın en saf altın olduğundan, en yumuşak altındır. Bu nedenle mücevherat yapımında kullanım için pek uygun değildir. Altının saflık oranı arttıkça yumuşaklık oranı arttığı için kuyumculuk sektöründe kullanımı zorlaşır. Bu yüzden altın madenini kolay bir şekilde kullanabilmek için altın madeninin içine çeşitli madenler eklenerek saflık oranı düşürülür. Saflık oranı düşürülen madende daha sert bir hal aldığı için kuyumculukta kullanıma daha elverişli hale gelir. Ayar olarak ifade edilen durum bunu ifade etmektedir. Her bir ayar ifadesi altının 24’te 1’ini ifade etmektedir. Örneğin 24 ayar altın %100 saf altın içerirken, 18 ayar altın %75 oranında saf altın-%25 oranında farklı madenleri içermektedir. Kullanılan madenler genel olarak; gümüş, platin, nikel, çinko, bakır şeklindedir. Mücevher sektöründe genel olarak %75 saflıktaki 18 ayar altın tercih edilir.

Altının ayarını düşürmek için içerisine eklenen diğer madenler, aynı zamanda altının rengine ve parlaklığına da etki etmektedir. Eğer altın içerisine katılan maden gümüş madenini yüksek oranda içeriyorsa yeşil altın, platin ve nikel madenlerini yüksek oranda içeriyorsa beyaz altın, çinko madenini yüksek oranda içeriyorsa sarı altın, bakır madenini fazla miktarda içeriyorsa da koyu sarı-kırmızı aralığında bir renge sahip olacaktır. Kuyumculuk sektöründe en fazla kullanılan, halk arasında da sarı altın olarak adlandırılan altın esasen gümüş madenini yüksek oranda içeren, kuyumculuk sektöründe de yeşil altın olarak adlandırılan altındır.

Altın alış satışlarında bankalar ile sarraflarda farklılık olmaktadır. Bunun nedeni işte bu altının ayarından kaynaklanmaktadır. Bankalarda yer alan altın hesaplarının ayarları farklı olduğundan satış fiyatları da farklı olmaktadır. Bazen bankadan altın alıp satmak daha karlı bir yatırım aracı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir