2017 Yılında Bankalar Personel Alacak Mı?  

Ülkemizde faaliyet gösteren özel ve kamu bankaları bankacılık faaliyetlerini hızlandırmak için birçok il ve ilçede yeni şubeler açmaktadır. Yeni açılan şubeler ile birlikte bankaların personel ihtiyaçları da artmaktadır. Bu nedenle de bankalar ihtiyaç duyduklarında  sürekli olarak personel alımlarına çıkmaktadırlar. Üniversiteyi yeni bitiren gençler ve bankalarda çalışmak isteyenler de 2017 yılında bankalar personel alacak mı sorusunu sormaya başladılar.

Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ülkemizdeki ekonomik iş ve işlemlerin bankalar olmaksızın yürütülmesi imkansız hale geldiğinden dolayı bankaların da her geçen gün personel ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle de hem 2017 hem de 2018 yıllarında çok fazla banka memurunun alınacağını ifade edebiliriz.

Ülkemizde özellikle de özel bankaların aktif büyüklükleri sürekli artmaktadır. En son Finansbank’ı satın alan Katar merkezli QNB Bank bu konuda en güzel örnektir. QNB Finansbank birleşmesinden sonra yapılan ilk icraat da yeni personel istihdamı olmuştur. Banka personel alımları konusunda daha birçok banka örneği sunabiliriz. Ama önemli olan gelecek dönem itibari ile hangi bankanın hangi pozisyonda memur alacağıdır.

Önceki yıllarda bankalar yetişmiş personel adayı azlığından dolayı mecburi olarak lise mezunlarını da istihdam etmekteydi. Banka özel güvenlik görevlisi gibi yerlerde halen lise mezunları alınmaktadır; ama memur alımlarında artık lisans mezunları tercih edilmektedir. Hatta lisans mezunları içinde de belli branş mezunlarına öncelik tanınmaktadır. Bu aslında üniversitelerde çok fazla finansal bölümün açıldığını da işaret etmektedir. Durum böyle olunca bankacılık ve ilgili bölümlerinde okuyan kişilerde bir gelecek kaygısı da yaşanmaktadır.

 

Hangi Bankalar Personel Alımı Yapacak?

Ülkemizde üç tane kamu bankası bulunmaktadır. Diğer bütün bankalar ise yerli ve yabancı özel sermaye gruplarının kurmuş olduğu bankalardır. Bu bankaların her biri 2017 yılı içinde memur alımına çıkacaktır. Şu anda ülkemizde ekonomik bir daralma ön görülse de bankaların şube sayısını düşürmesi pek muhtemel görünmemektedir. Bu nedenle de bütün bankaların 2017 yılı içinde yeni personeller alacağını belirtebiliriz.

Diğer yandan kamu bankalarından olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın kendi bünyelerinde oluşturdukları katılım bankacılığında çok fazla personel alınacağını söyleyebiliriz. Devlet destekli katılım bankacılığı konusunda son zamanlarda çok önemli girişimler yaşandı. Buna göre başta Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım le birlikte bu alanda oluşacak ihtiyaçların giderilebilmesi için bazı personel alımlarının yapılması hedeflenmektedir.

 

Banka Memuru Olmak İçin Aranan Şartlar

Banka memuru olmak için bankaların kendi içinde belirlemiş oldukları bazı şartlar bulunmaktadır. Biz bu makalemizde bu şartlardan değişmeyenleri belirteceğiz. Çünkü bankaları kendi içinde personel alım şartlarını değiştirebilmektedir. Bir bankanın kriterleri diğer bankanınkinden farklı olabilmektedir.

Banka Personel Alım Şartları( Memur Personel İçin):

 • En az Lisan mezunu olunması
 • Bankaların tercihine göre bankacılık ile ilgili bir bölüm diploması şartı aranabilmektedir
 • Erkek adaylar için askerlik sorunun olmaması
 • Türk vatandaşı olunması
 • Herhangi bir suçtan ötürü hapis cezası almamak
 • Devlet memuru olmaya engel bir durumunun olmaması
 • Bulaşıcı hastalığının olmaması

 

Yukarıda belirtilen şartlar genel kriterlerdir. Bankaların bazıları bu şartlara ek olarak ;

 • Yaş aralığı şartı
 • Yabancı dil bilme zorunluluğu
 • Yüksek lisans yapma zorunluluğu
 • İkametgah zorunluluğu

Gibi ek kriterler de koyabilmektedir.  2017 yılı içinde bankaların personel alım ilanlarını güncel olarak takip edebilmek için sayfamıza sürekli olarak göz atmanıza tavsiye ederiz. En güncel 2017 yılı memur alım haberlerini buradan bulabilirsiniz.

 

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir