Bankacının İş Garantisi Var Mıdır?  

Banka çalışanları diğer devlet memurları gibi iş güvencelerinin olup olmadığın merak edebilir. Özellikle de devlet bankalarında çalışan kişiler bu yönde bir iş garantisinin içeriğini sorgulayabilirler. Bu makalemizde hem halihazırda bankada değişik pozisyonlarda çalışan personeller için hem de bankacı adayları için bankacının iş güvencesini anlatacağız. Bankacının iş garantisi var mıdır? Başlıklı bu makalemizde banka personellerinin hangi durumlarda işten çıkarılabileceklerini, hangi durumlarda ise iş güvencelerinin devam ettiğini belirteceğiz.

Her ne kadar bankalar özel teşebbüsler olsa da yine de personelinin iş noktasında zihnini çok fazla bulandırmak istemediğini de biliyoruz. Bu nedenle de devlet işi kadar olmasa da yine de bir iş güvencesinin olduğunu belirtebiliriz.

Bankada çalışan kişi, sürekli işten çıkarılma korkusu ile yaşıyorsa bu onun performansını da etkileyecektir. Ayrıca bir bankanın büyümesi için en önemli unsurlardan olan personelin aidiyet duygusunun da oluşmasına engel olabilir. Bu nedenle de banka yönetimleri iş güvencesinde bazı orta kararlar almışlardır. Kişiler hem kolaylıkla işten çıkarılabilir hem de güvenle işlerine devam edebilir pozisyonda iş hayatlarına devam ederler.

Burada önemli olan kişinin performansıdır, yani kişi bankaya bir şeyler verebiliyorsa o halde bu kişinin işten çıkarılması için de bir sebep yoktur. Banka şube müdürleri, kendi emrinde çalışan personelin bankaya en iyi şekilde katkı sunmasından sorumludur. Kişi iş organizasyonu içinde pozitif bir katı sunamıyorsa öncelikle uyarılır. Ama bu şekilde devam etmesi durumunda ise devamında iş akdi sonlandırılır.

 

Banka Memuru İşten Çıkarılabilir Mi?

Devlet kurumları dahil hiçbir çalışanın ömür boyu koşulsuz şartsız iş garantisi yoktur. 657 sayılı devlet memurları yasasına göre memurların bile işten çıkarılma riskleri her zaman vardır. İş güvencesine bu açıdan baktığımızda banka çalışanlarının da her an işsiz kalabileceğini ifade edebiliriz. Özellikle de 2000’li yıllardan sonra bankalar bazı radikal kararlar aldılar. Buna göre hantallaşan banka yapısı derin reformlar ile yenilendi ve rekabetçi bir çizgiye oturtuldu.

Bankalar bu aşamadan sonra tamamen özelleşerek kendi içinde bir özerklik şansı yakalayarak bir iç disiplin oluşturdu. Her banka artık hızlı bir rekabet ortamına girdiği için durağan ve yavaş personeller ile yollarını ayırdı. Daha çok genç ve rekabet edebilir personeller ile çalışmayı tercih etti. Bankalar daha sonraki personel alımlarında da yine bu çizgisini korudu ve sürekli arı gibi çalışan kişi profili tercih etti.

Yukarıda anlattıklarımız bankacıların ne kadar da yoğun çalışması gerektiğini özetlemektedir. Bir bankacı kısacası yukarıdaki anlatılan iş yoğunluğuna ayak uydurabilirse ve bankaya katkı sunabilirse iş güvencesi devam eder. Ama diğer personele göre hantal kalırsa o halde bankacının işine son verilebilir.

 

Şube Müdürü Bankacıyı Kovabilir Mi?

Bankacılık diğer özel sektör gibi bir duruma sahiptir. Yani kişiler her an işsiz kalabilir. Tabi bu ön görülebilir bir durumdur. sürekli işe geç kalan, müşteri ile ilgilenmeyen ya da üslubu kötü olan, işlem hacmi düşük, iletişim becerisi çok kötü ve hantal bir kişi uzun süre bankacı olarak kalamaz. Bu kişinin bu olumsuz tutumunu uzun sürdürmesi sonrası, banka şube müdürü kişinin iş akdinin sonlandırılması için banka bölge müdürlüğüne ya da genel müdürlüğe yazı yazarak bu kişinin işine son verebilir. Sonuçta banka şube başarısı için personelin bir uyum içinde olması önemlidir. Uyumu bozan kişi genel anlamda şubenin de performansını etkileyeceği için bu kişinin işine son verilmesi gayet normal olacaktır.

Özet olarak son bir kez daha belirtelim. Siz bankada çalışan bir uzman da olsanız ya da güvenlik görevlisi de olsanız, eğer işinizi iyi yapmazsanız her an işsiz kalabilirsiniz. Ama işinizi doğru yaptığınızda ve bankacılığın doğasında olan hızlı çalışma temposuna ayak uydurduğunuzda o zaman iş güvenceniz devam eder. Sadece önemli ekonomik krizlerde bankanın daralmaya gitmesi istisna olarak görülebilir.

Bir Yanıt bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir